Amazon Court - budova budoucnosti v pražském Karlíně | e15.cz

Amazon Court - budova budoucnosti v pražském Karlíně

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V pražském Karlíně vyrostla další energeticky úsporná administrativní budova s „vodním“ názvem - Amazon Court. Společně se svými příbuznými Danube House a Nile House tvoří Amazon Court administrativní komplex River City Prague a může se pochlubit řadou nekonvečních technických řešení a architektonickou kvalitou oceňovanou na mezinárodní úrovni.

Amazon Court stojí na Rohanském nábřeží, má sedm nadzemních a tři podzemní podlaží. Disponuje 19 800 metry čtverečními kancelářských ploch a 2200 metry čtverečními obchodů a služeb. V podzemí budovy se nachází 254 parkovacích míst a technické zázemí budovy. Architektonická kancelář Schmidt, Hammer & Lassen navrhla ojedinělou konstrukci budovy, která kladla maximální požadavky zejména na její statické řešení. Dvě železobetonová jádra budovy jsou propojena celkem pěti vnitřními a pěti vnějšími ocelovými mosty, kde se nacházejí kancelářské prostory. Fasáda je z leštěného/páleného šedého granitu a spolu s unikátní konstrukcí prosklených štítových stěn atria ze severu a jihu budovy vytváří zajímavou dynamiku celé budovy.

#####Převratná střešní technologie

Dominantním prvkem budovy je velké prosvětlené atrium, kde se nachází řada vodních ploch a zeleně. Cílem architektů bylo vytvořit relaxační a zklidňující zónu, která zároveň slouží jako izolační „nárazník“ pro kancelářské prostory orientované do atria. Střecha atria je tvořena obloukovými nosníky v diagonálním rastru podporovanými ortogonálním rastrem lan přes motýlkovité vzpěry. Střešní krytina v Amazon Courtu byla použita vůbec poprvé u nás. Jedná se o tzv. ETFE fólii - pneumaticky podporovanou membránovou konstrukci, která se vyznačuje vynikajícími mechanickými a tepelněizolačními vlastnostmi, zejména vysokou pevností a příznivými vlastnostmi v případě požáru.

Střešní konstrukce je sestavená z tzv. „vzduchových polštářů“ vyrobených z ETFE fólie, jejichž vrstvy jsou stabilizovány za pomoci mírného přetlaku. Střechy konstrukce vyrobené z tohoto materiálu jsou odolné vůči všem povětrnostním vlivům, navíc díky extrémně hladkému povrchu na nich téměř nedochází k ulpívání nečistot. „K využití ETFE fólie nás vedly její skvělé technické vlastnosti. Pro budovu Amazon Court, s atriem ojedinělé šířky 30 metrů, jsme na trhu potřebovali najít materiál, jenž zajistí menší zatížení nosných konstrukcí. ETFE fólie navíc díky vyšší propustnosti světla a lepším tepelněizolačním vlastnostem, než jakými disponuje sklo, podporuje náš koncept energeticky úsporné budovy,“ říká Petr Urbánek, ředitel společnosti Europolis, která je developerem projektu.

#####Nejmodernější úsporné technologie

Celkový dojem z atria podtrhují i barevné vnitřní žaluzie. Ty jsou dalším charakteristickým prvkem Amazon Courtu. Žaluzie se pohybují pomocí elektromotorů a jsou ovládány inteligentní technologií podle pohybu slunce. Díky tomu, že žaluzie nejsou vystaveny vnějším vlivům povětrnosti, slouží nejenom jako tepelněizolační prvek, ale poskytují i „větrem nerušenou“ kvalitní ochranu proti oslnění. Projekt River City Prague je výjimečný použitím energeticky úsporných technologií. Ani Amazon Court, jako jeho nejmladší člen, není výjimkou. Jsou zde aplikovány nejmodernějších technologie a zároveň plně respektuje a využívá přírodních zákonitostí. Typickým příkladem takové symbiózy tradičního s novým je tzv. záplavové větrání. Záplavové nebo také vytěsňovací větrání je založeno na kombinaci fyzikálních zákonitostí a přírodních vlastností vzduchu s nejmodernějšími technologiemi.

„Princip je jednoduchý - velké množství upraveného čerstvého vzduchu vytváří přetlak ve zdvojené podlaze o světlé výšce 25 centimetrů, odkud se distribuuje pomocí vyústků do kancelářských prostor,“ popisuje Petr Urbánek. Čerstvý vzduch se v prostorách ohřívá působením zdrojů tepla, jako jsou lidé, počítače či například teplé povrchy, a po ohřátí přirozeně stoupá do horní úrovně místností, odkud je odváděn. Proudění vzduchu v místnosti je tedy lineární - od podlahy ke stropu - a nedochází tak k míšení čerstvého a použitého vzduchu v rámci kanceláře. Díky přirozenému proudění vzduchu tak v prostorách v porovnání s konvečními klimatizačními a ventilačními systémy není zdroj hluku a prostory poskytují nadstandardní akustickou pohodu - ticho.

Celý systém navíc umožňuje výměnu vzduchu v místnosti mnohonásobně častěji, než je tomu u běžných klimatizačních systémů s tím, že do prostor je vždy vháněn pouze čerstvý (nepoužitý) vzduch. Výsledkem je příjemnější pracovní prostředí, vyšší komfort vnitřního klimatu a účinné snížení rizika syndromu nemocných budov.

#####Maximální využití přírodních sil

Ten ohřátý stoupá ke stropu a odchází automatizovaným systémem střešních klapek. Přírodní prostředí atria je natolik velkorysé, že se zde daří velkým plochám zeleně. Kromě jednoznačně vyššího komfortu pro obyvatele budovy je zvolená technologie chlazení a topení energeticky extrémně úsporná. Nájemci v Amazon Court mají tedy nejen zdravé kanceláře, ale v porovnání s konvenčními budovami také výrazně nižší energetické náklady.

#####Flexibilní pojetí prostoru

Amazon Court je flexibilní budova rozdělená na dvě křídla, propojená mosty se čtyřmi vertikálními komunikačními jádry. To umožňuje optimální horizontální komunikaci na patře a znamená vysokou flexibilitu v požadavcích na pronajímané prostory. Nájemci tak mohou volit mezi velkoprostorovým či buňkovým uspořádáním kanceláří a výměru jednotlivých pronajímatelných jednotek lze přizpůsobovat požadavku nájemců. Vnitřní řešení prostor bez podhledů a fancoilů/ klimatizačních jednotek nejenže zaručuje již zmíněnou nadstandardní akustickou pohodu kancelářských prostor, ale také umožňuje rychlé, operativní a dramaticky úspornější nezbytné stavební úpravy pro konkrétní uživatele.

Budova má rovněž promyšlený systém zásobování, který zajišťuje oddělení stavebních a zásobovacích činností od běžného provozu budovy, což se podle zkušeností Europolisu ukazuje u mnoha budov jako problematické. Podzemí budovy s parkováním je napojeno na důmyslnou „podzemní ulici“ s křižovatkami, která zabezpečuje dopravní obslužnost budov Danube House, Nile House, River Diamond a Amazon Court.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video