Archeolog utíká z města vlakem | E15.cz

Archeolog utíká z města vlakem

Hradecký archeolog Radek Bláha řadí práci ke svým radostem. Sedm jich představil čtenářům Sedmičky.

K hradecké archeologii patří již neodmyslitelně archeolog Muzea východních Čech Radek Bláha. Muž, který v Hradci nechybí u žádného z četných archeologických průzkumů, se rád vrací do historie i na cestách vlakem nebo při četbě knih.

1. Práce
První dvě radosti spolu úzce souvisejí. První je práce archeologa, která je velice rozmanitá a zajímavá. Tato činnost by ovšem nebyla možná bez spolupráce s celou řadou skvělých lidí jak v našem muzeu, tak mimo ně.

2. Hradec Králové
Dvojnásobnou radost mám z toho, že mohu působit ve svém rodném Hradci Králové, městě s dlouhou a slavnou minulostí. Je to právě archeologie, která značnou měrou přispívá k poznání vzniku našeho města. Hradečtí archeologové mají velikou výhodu v tom, že mohou navázat na vynikající výsledky práce svých předchůdců v 18., 19. a 20. století.

3. Rodina
Při práci je mi velkou oporou rodina. Ono mít v rodině archeologa není žádný med, padá z něj bláto, chodí brzo do práce a pozdě z práce a podobně, ale moji blízcí, zejména manželka a rodiče, to snášejí s nekonečnou trpělivostí. Až se někdy divím.

4. Četba knih
Velkou radostí je četba knih, což je i rodinná tradice. Kromě literatury odborné, související s mou profesí, čtu rád českou beletrii, především autory druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století, zejména spisovatele, kteří jsou svým původem a dílem spojeni s východními Čechami. Patří mezi ně Ignát Herrmann, Alois Jirásek, Karel Václav Rais a další.

5. Cestování vlakem
Mým nejoblíbenějším dopravním prostředkem, který používám často a pravidelně, je vlak. Zvláště rád jezdím krajinou severozápadně od našeho města směrem na Hořice, kde se trať klikatí územím bojiště války 1866. S tím souvisí i další radost, kterou mi dělá krajina na Hradecku.

6. Krajina u Hradce
Krajina, kde se kdysi bojovalo, je malebnou mozaikou polí, lesů, remízků a vsí na návrších i v údolích potoků. Jako milníky na cestě míjíte půvabné venkovské kostely na Chlumu, Probluzi, v Dohaličkách a Hněvčevsi. Při dobré viditelnosti spatříte Zvičinu, ale i majestátní hradbu Krkonoš a Orlických hor.

7. Hudba
Nejsem aktivním hudebníkem, ale rád poslouchám hudbu, výlučně takzvanou vážnou. Nejbližší jsou mi skladatelé 19. a první poloviny 20. století, zvláště čeští. Bohatý hudební život v Hradci Králové se snažím alespoň zpovzdálí sledovat „přes rameno“ své maminky, která je dlouholetou pravidelnou návštěvnicí koncertů hradecké filharmonie.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.