Za kolik se dá postavit dům? I za půl milionu korun | E15.cz

Architekt: Stačí 15 metrů čtverečních a půl milionu korun, i za to se dá postavit bydlení

Petra Jansová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Jak velký prostor a kolik peněz potřebujeme k tomu, abychom si vytvořili místo pro žití? Podle architekta Vojtěcha Valdy, který se již několik let věnuje navrhování takzvaných tiny houses (malých domků), stačí i 15 metrů čtverečních a 505 tisíc korun. Přesně takové parametry má jeho nejnovější projekt.

Architekt Vojtěch Valda se navrhování „malých domků“ věnuje již několik let. Shipping Container House Gaia – tak se jeho nejnovější projekt nazývá – je experimentem soběstačného domu. 

Už před dvěma roky přišel Valda s projektem mobilní dřevostavby, v roce 2016 zaujal s projektem domku, jehož stavba vyšla na 30 tisíc korun, a zvládli ji postavit tři lidé za tři hodiny. Všechny praktické zkušenosti rovněž shrnul v příručce s názvem Jak postavit malý dům.

Všechny projekty si můžete prohlédnout v následující galerii.

„Na problematiku fenoménu minidomů se snažím dívat z globálního hlediska. Proto je platforma Pinuphouses.com, které věnuji většinu svého pracovního potenciálu, v angličtině a má tak celosvětový dosah,“ říká Valda.

Poptávka na projekty přichází skutečně z celého světa, nejčastěji z USA a Kanady. Přičemž většina zákazníků staví jím navržené chatky jako rekreační objekty, nebo sezonní bydlení. Nicméně minidomy mohou podle Valdy být i řešením pro bydlení trvalé.

Aktuální situace podle něj ale zřejmě změní přístup lidí k minidomům. „Při lockdownu Češi odjeli na chaty a trochu si uvědomili, že se do budoucna nemusí jednat pouze o rekreační objekty, ale také třeba o přechodné bydlení, které přijde při různých nečekaných katastrofách vhod,“ dodává s tím, že i na konci 2. světové války se mnoho Pražanů a lidí z velkých měst stáhlo na venkov za příbuznými do bezpečí.

„Z toho se dá usuzovat, že by mohl být na poli s nemovitostmi o takové objekty lehce vyšší zájem. Každopádně pandemie způsobuje celosvětově nárůst chudoby a sociální nervozity, což bude mít obrovský vliv i na sféru bydlení. Určitě to bude znamenat nárůst zájmu o svépomocné stavění,“ uzavírá.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video