Australská farma funguje jen na "vlastní" elektřinu a mořskou vodu | E15.cz

Australská farma funguje jen na "vlastní" elektřinu a mořskou vodu

Marek Schwarzmann

Marek Schwarzmann

Australská firma pěstuje tuny rajčat jen díky energii ze slunce a mořské vodě. Činí tak už několik let, podle tvůrců konceptu jde o potvrzení, že zemědělství může fungovat i při takto "extrémních podmínkách".

Uprostřed pouště nedaleko australského Port Augusta stojí několik skleníků o celkové ploše dvaceti hektarů a vedle nich 115metrový stožár solárně-termální elektrárny obklopený sestavou 23 tisíc zrcadel. Uvnitř skleníků jsou tisíce rostlin rajčat, které rostou jen z vody. Ta voda ovšem byla původně mořská a k jejímu vyčištění byla použita energie výhradně z výše zmíněné elektrárny.

Sundrop - Overview from Sundrop Farms on Vimeo.

 

Firma Sundrop Farms s hydroponií experimentuje už od roku 2009 a celý koncept podle svého zakladatele a šéfa Philippa Saumwebera vypracovala do fáze, kdy její skleníky produkují 17 tisíc tun rajských jablíček ročně. Od 2014, kdy postavila vlastní elektrárnu, však nespotřebovala jedinou kilowatthodinu energie z externí sítě.

Farma čerpá mořskou vodu ze zhruba tři kilometry daleké zátoky. Ve vlastních desalinačních nádržích ji zpracuje a následně nažene do skleníků. Tam je vsáknuta do podkladu pro kořenový systém rostlin – drti z kokosových skořápek a běžného kartonu. I přes zimní měsíce není potřeba skleníky vytápět, stačí jim prohřátí z běžného slunečního záření. Přes léto, kdy tamní teploty sahají až k 50 stupňům Celsia, se řízení mikroklimatu starají počítačové systémy.

Hydroponické pěstování rostlin je v poslední době terčem mnoha experimentů: „Může díky tomu lidstvo zvýšit efektivitu zemědělství?“, „Co vše lze hydroponicky vypěstovat?“ a „Jak obecně zvýšit účinnost a ekologičnost hydroponiích farem?“ jsou nejčastější otázky. Zdá se, že Sundrom Farms na ně již zná odpovědi. Australané letos navíc expandovali, menší farmy založené na stejném principu vznikly na jahody v USA a na papričky Portugalsku.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.