Běloun to všechno vidí | E15.cz

Běloun to všechno vidí

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
PIKOVÁ SEDMA

Co by asi říkal profesor Běloun na to, že se jeho slavná sbírka matematických úloh pro základní školy bude muset celá předělat? Matematika by měla mladé lidi připravit na praktické výsledky, které uvidí kolem sebe, a tak se ve sbírce zřejmě objeví nové slovní úlohy. Nad jejich řešeními by ale profesor Běloun asi vraštil obočí.

Už brzy si možná budou muset žáci poradit třeba s touto zdánlivě jednoduchou úlohou: Lukrativní pozemky o rozloze 6 ha, které patří státu, mají tržní hodnotu 20 000 Kč za m2. Za kolik se prodají? A správný výsledek? Za jednu třetinu. “Studenti, kteří budou tvrdit něco jiného, zůstanou po škole a budou si číst noviny. Jistě pak lehce vyřeší i úlohu na procvičení funkcí: Petr je manažerem ztrátové státní firmy. Jak sám říká, ani přesně neví, kolik bere. Vy to ale víte. Bere půl milionu korun měsíčně. Za jak dlouho si vydělá 12 milionů? 2 roky je řešení, za které máte pětku. To správné je 2 měsíce. Nechá se vyrazit a dostane zlatý padák ve výši 24násobku svého průměrného platu.

Elegantní řešení má i následující úloha. Veřejné soutěže na státní zakázku se účastní firma A, B a C. Všechny tři nabízí identickou službu, liší se jen cenou. Firma B nabízí cenu o dvě třetiny nižší než firma A. Firma C o 60% nižší než firma A. Kdo zakázku získá? Taky jste ve škole neměli rádi zlomky? Ani procenta? Natož převádění jednoho na druhé? Máte pravdu, byla to ztráta času. Správná odpověď je firma A.

Poslední úloha je na nerovnici s mnoha neznámými. Máme danou vládu, která si hned na začátku vytyčila jako hlavní bod svého programu boj proti korupci. Tato vláda má 15 členů. Průměrně jednou za 3 měsíce odstoupí jeden ministr kvůli podezření z korupce. Za jak dlouho nezbude ve vládě nikdo, kdo by si pamatoval, co si na začátku vytyčila jako hlavní bod svého programu? A má tato úloha vůbec racionální řešení?

Chudák Běloun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video