Bitcoinový průkopník. V Bratislavě bude jeden z prvních bankomatů | E15.cz

Bitcoinový průkopník. V Bratislavě bude jeden z prvních bankomatů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: BTC Keychain

bre

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na Slovensku bude jeden z prvních bankomatů na virtuální měnu bitcoin. Do konce roku by se tyto automaty měly objevit ve dvanácti městech po celém světě, mezi jinými právě i v Bratislavě. Bankomat akceptuje hotovost a během pár vteřin vloží virtuální peníze do digitální peněženky.

Informaci o brzkém zprovoznění bitcoinového automatu pro slovenský portál etrend.sk potvrdil také Zach Harvey, jednatel firmy Lamassu, která bankomaty vyrábí. „I když je firma registrovaná na Islandu, momentálně dohlížím na výrobu automatů v Portugalsku. Odtud bude o několik týdnů jeden ze strojů exportován do Bratislavy,“ řekl Harvey.

Prvně začne bankomat na kybernetickou měnu fungovat v amerických městech Atlanta a Las Vegas. Kromě Bratislavy pak bude dostupný v Helsinkách, Kodani, Paříži nebo Stockholmu. Mimo Evropu společnost obdržela objednávky do Austrálie, brazilského Sao Paula, čínského Šanghaje nebo na Nový Zéland.

V provozu možná již v říjnu

Na Slovensku bude bankomat provozovat firma 0011, kterou založil Marián Jančuška. „Bitcoinu se věnuju již druhý rok a vývoj takového zařízení sleduji od jeho prototypu. Věřím, že v případě bitcoinu nejde jen o krátkodobý „módní výstřelek“, ale skutečně převratnou technologii, která má potenciál ovlivnit nejenom svět financí, ale také celou společnost,“ říká pro server E15.cz. Jančuška počítá s tím, že bude automat dodán do konce října. Na zatím nezveřejněném místě v Bratislavě se pak objeví krátce po dodání a otestování.

Podle Jančušky se prozatím jeho firma nakupovat další bankomaty nechystá. „Zatím je to Bratislava, ale nevylučuji rozšíření do dalších měst. Společnost 0011 není výhradním dovozcem tohoto zařízení, takže další zájemci si mohou bankomaty objednat přímo u výrobce,“ mluví o plánech do budoucna Jančuška.

Kolik dolarů stojí bitcoin

Bitcoin graf Autor: bitstamp.net

Za automat Jančuška zaplatil 5000 dolarů a vydělávat plánuje díky malé přirážce k výměnnému kurzu mezi bitcoiny a eury, který má být synchronizován s burzou. V současnosti za jeden bitcoin zaplatíte přibližně 2370 korun.

Bankomat bude fungovat na principu virtuální peněženky, do které přidá po vložení hotovosti bitcoiny přepočtené podle aktuálního kurzu na vybrané burze, Mt.Gox nebo Btistamp. Ze začátku bude akceptovat jen eura, později by měli přibýt další měny.

Mezi problémy s bankomaty na bitcoiny může patřit třeba praní špinavých peněz. „Bitcoin, navzdory svým kvalitám, je stále zanedbatelných trhem. Za bitcoiny může stát takhle vyměněná hotovost získána nelegální činností. Stejně se ale můžete zbavit „špinavé“ hotovosti výměnou za jinou měnu v kterékoliv směnárně, nebo nákupem zboží a služeb,“ hodnotí rizika Jančuška.

Kybernetické měna bitcoin
bitcoin Autor: ctk
Bitcoin vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář používající pseudonym Satoši Nakamoto. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky. Někdy bývá označován za anarchistickou měnu.Vedle placení prostřednictvím bitcoinové peněženky nainstalované v počítači se do centra pozornosti dostávají ale i takzvaní „mineři“, kteří „dolují“ samotnou měnu. Bitcoinová horečka se od té někdejší zlaté odlišuje tím, že místo krumpáče novodobí kopáči sdružují své počítače do sítí, které umožňují bitcoinové transakce a za řešení těchto složitých matematických operací získávají nově uvolněné bitcoiny.

Autor: bre

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.