Češi už darovali tisíce kol pro africké děti | E15.cz

Češi už darovali tisíce kol pro africké děti

Africký chlapec na kole, ilustrační foto
Africký chlapec na kole, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

nes, red

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Projekt Kola pro Afriku je celonárodním projektem a má v úmyslu pomáhat africkým dětem v Gambii. Dodáním opotřebovaných, ale funkčních jízdních kol se děti dostanou snáze do škol. Česká veřejnost vyslyšela výzvu o dárcovství již nepoužívaných kol, které by ještě mohly velmi dobře posloužit dětem právě v Gambii. Darovaných kol je již přes pět tisíc kusů. Organizátoři nyní řeší problém s financováním převozu kol do Afriky.

Za sedm měsíců existence projektu v ČR, díky vstřícnosti a dobrovolnému rozhodnutí organizací i jednotlivců bylo otevřeno přes 50 sběrných míst po celém území České republiky. V těchto sběrnách mohou zájemci zanechat ojetá (i nová) kola, náhradní díly i kolařské nářadí. Darovaná kola jsou určena dětem v africké Gambii. „Zatímco u nás je kolo prostředkem převážně volnočasového vyžití, v Africe jde o naprosto zásadní dopravní prostředek, a to i pro cestu do školy. Vedle chůze je doprava na jízdním kole jediným udržitelným způsobem pohybu v Africe,“ říká ředitel obecně prospěšné společnosti Kola pro Afriku Roman Posolda.

Ne všechna kola se do Afriky hodí

Společnost nyní řeší, jak finacovat převoz kol na kontinent a proto se rozhodla k doplnění strategie získávání financí. A to pomocí darovaných kol, která jsou ale nevhodná pro africký terén. Do Gambie poputují prozatím jen horská kola. Z celkového počtu darovaných kol tvoří horská kola 40%. Přibližně 30% kol se nedá použít vůbec, vzhledem k technickému stavu kol. Tato skupina bude z části rozebrána na náhradní díly a z části sešrotována. Zisk z odvozu kovošrotu bude opět použit na přepravu kontejnerů do Gambie. Zbývajících 20 až 30% bicyklů nelze použít pro prostředí v Africe.

Richard Galovič: Vyrobíme kola pro obyčejné lidi

„Dlouho jsme přemýšleli, jak nejlépe využít tento potenciál v kolech, které je lépe nevozit do Afriky. Tato kola mohou být využita fundraisingově, tedy k získání financí. Jsou to kola často zajímavá nebo i ve výborném stavu, jen nejsou vhodná pro africký terén a nebo z důvodu nedostupnosti náhradních dílů,“ říká Roman Posolda.

Cyklistika v africkém pojetíAutor: Profimedia.cz
Spíše než prostředkem zábavy je kolo v Africe důležitým dopravním prostředkem

„Proto jsme se rozhodli pro následující řešení. Část technicky nejlepších kol z oněch nepoužitelných pro Afriku se budeme snažit prodat přes webové stránky Kola pro Afriku. Výtěžek z tohoto prodeje půjde přímo na převoz kontejnerů k dětem do Gambie. Věříme, že tímto řešením nezradíme myšlenku projektu Kola pro Afriku. Všem dárcům jsme vděčni za pomoc i jejich reakce. Dárce nechceme zradit a zneužít jejich dobrou vůli.“

Náklady spojené s přepravou kol do Gambie se pohybují kolem 95 000 Kč, přičemž do jednoho kontejneru se vejde přibližně pět set kol. Akce Kola pro Afriku dále pokračuje, organizátoři ji zamýšlejí jako víceletý charitativní projekt.

Autor: nes, red

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video