Chvíle slávy: medaile Jana Železného či vyřazení Marseille

Týdeník Sedmička pátral po stěžejních momentech boleslavského sportu.

Mladá Boleslav je město s bohatou sportovní tradicí a historií. Několik událostí významně překročilo jeho hranice a nesmazatelným písmem se zapsalo do sportovních dějin.

1879 – Založení Bruslařského a veslařského klubu Mladá Boleslav

Když před mnoha lety parta nadšenců zakládala Bruslařský a veslařský klub (mimochodem jeden z nejstarších českých sportovních oddílů vůbec), těžko mohli tušit, jak výrazným způsobem ovlivní sportovní dění v Mladé Boleslavi. V roce 1908 byl ustanovený Český hokejový svaz a boleslavský tým byl mezi dvanácti zakládajícími členy. Klub funguje dodnes a před dvěma lety se dokonce probojoval do nejvyšší soutěže. O hokej byl ve městě vždycky zájem, o čemž svědčí fakt, že kromě bezpočtu rekreačních hokejistů tým vyprodukoval hvězdy světového formátu, jakými jsou třeba Jiří Hrdina nebo Radim Vrbata.
1895 – Vznik automobilky Laurin a Klement

Město a sportovní automobilismus k sobě neodmyslitelně patří. Úspěchy na mezinárodní scéně začaly sbírat motocykly se značkou Laurin a Klement už počátkem dvacátého století. Stroje z boleslavských dílen byly ve světě závodních okruhů velkým pojmem. Jména jezdců jako Vondřich, Toman nebo Kolovrat jsou známá nejen čtenářům slavné knihy Dědeček automobil, ale i milovníkům historie motorismu po celém světě. Už více než čtvrtstoletí se na boleslavských silnicích jezdí prestižní Bohemia rallye. Fanoušek, zvyklý na pravidelný přísun automobilových soutěží nejvyšší kvality, tak může specifickou atmosféru motoristických závodů zažívat na vlastní kůži.

1959 – Mistrovství světa v ledním hokeji

Na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století prožíval boleslavský hokej dobu hojnosti. Nehrála se tam sice nejvyšší soutěž, na diváckou návštěvnost to však mělo pramalý vliv. V roce 1956 byl totiž otevřený zimní stadion a tamním sportovcům to umožnilo prodloužit si hokejovou sezonu. O tři roky později dokonce Boleslav hostila několik zápasů mistrovství světa v ledním hokeji, které pořádalo tehdejší Československo. Hokej se i díky tomu stal ve městě velmi žádaným zbožím. Na zápasy Bruslařského klubu chodily zástupy fanoušků a sedmitisícové návštěvy nebyly výjimkou.

1966 – Narození Jana Železného

V roce 1966 začal psát sportovní osud pohádku o králi Železném a zlatém. V Mladé Boleslavi se narodil muž, který si v budoucnosti svými výkony získal respekt soupeřů, podmanil si sportovní veřejnost a stal se králem světové atletiky.
Jan Železný, zřejmě nejlepší oštěpař všech dob a jeden z neúspěšnějších sportovců atletické historie, proslavil své město i vlast jako málokdo před ním či po něm. Ve výčtu jeho trofejí se vyjímají tři zlaté medaile z olympijských her a tři tituly světového šampiona.
Hodnota Železného světového rekordu je jako z jiné dimenze. Při vší úctě k dnešním oštěpařům, těžko se někdo z nich k magické hranici osmadevadesáti metrů v nejbližší době může byť jen přiblížit. Jméno Jana Železného má ve sportovních kruzích dodnes velkou váhu.
1987 – Mistrovství světa v cyklokrosu

Oči všech cyklistických fanoušků z celého světa směřovaly v roce 1987 do Mladé Boleslavi. Městu automobilů se jako teprve druhému českému zástupci dostalo cti pořádat mistrovství světa v cyklokrosu. Šampionát to byl pro české barvy úspěšný, domácí borci vybojovali jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. Cyklokros se v boleslavském regionu zpopularizoval a z domácí líhně později vzešlo velké množství elitních závodníků v čele s vicemistrem světa Petrem Dlaskem.

1999 – Vstup Škody Motorsport do WRC

V letech 1999 až 2005 byla mladoboleslavská automobilová stáj pod hlavičkou Škody Motorsport součástí elitní kategorie mistrovství světa. Rychlost továrního vozu si vyzkoušel i legendární jezdec Colin McRae, kterého o umístění na stupních vítězů v Australské rallye 2005 připravila banální technická závada. Ačkoliv McRae žádné problémy s autem nehlásil, tehdejší šéf týmu Martin Muehlmeier dal pokyn k preventivní výměně spojky. McRae, který tragicky zahynul v roce 2007, proto musel ze závodu z velmi výhodné pozice odstoupit. Největším úspěchem týmu tak zůstalo třetí místo (podle spekulací odborné i laické veřejnosti) protěžovaného Němce Armina Schwarze na Safari Rallye 2001.

2004 – Postup fotbalového týmu do první ligy

Čtyřiadvacátý květen roku 2004 se navždy zapsal do srdcí fotbalových fanoušků. Klub z Mladé Boleslavi se dvě kola před koncem druhé ligy dočkal historického postupu do nejvyšší soutěže a zápas s Pardubicemi se za ovací zaplněných tribun proměnil v oslavný večírek.
Sestupová kocovina se naštěstí nekonala, fotbalový klub se v premiérové sezoně mezi elitou zachránil a v dalším ročníku už dokonce atakoval příčky nejvyšší.
Marek Kulič na hřišti už jistého mistra ligy z Liberce vystřelil třemi góly Boleslavi senzační druhé místo v tabulce a možnost zahrát si předkolo Ligy mistrů.

2006 – Vyřazení Olympique Marseille z Poháru UEFA

Vrchol boleslavského fotbalu přišel o dva roky později v prvním kole Poháru UEFA. Neznámý a podceňovaný tým z Mladé Boleslavi porazil slavný Olympique Marseille s Nasrim a Ribérym v sestavě 4:2. Světové sportovní deníky měly o zprávu na titulní stranu postaráno.
Postupový gól dával v nastaveném čase záložník Tomáš Sedláček a napěchovaný boleslavský stadion se zmítal v euforii.
V dalším ročníku Poháru UEFA boleslavský tým postupový zázrak zopakoval. Favorizované Palermo prohrálo na vlastním hřišti (opět Sedláčkovým gólem v nastaveném čase) a po penaltovém rozstřelu se z nečekaného postupu do základní skupiny radovali Středočeši.

2008 – Postup Bruslařského klubu do extraligy

Lední hokej má v Boleslavi velkou tradici, nicméně většinu své existence strávil Bruslařský klub v nižších soutěžích.
Historického postupu do extraligy se hokejový tým dočkal v roce 2008, přesně sedmdesát let od svého posledního účinkování mezi elitou. Bruslařský klub táhl legendární kanonýr Richard Král a výsledkem snažení celého týmu byl poněkud překvapivý postup do nejvyšší soutěže na úkor odvěkého rivala z Ústí nad Labem.
Následující dvě sezony museli Středočeši svou účast mezi hokejovou smetánkou potvrdit až v baráži, ve které suverénním způsobem přehráli své tradiční vyzyvatele z Ústí nad Labem, respektive Chomutova.