Čínské letiště leží ve výšce, ve které už se skoro létá | E15.cz

Čínské letiště leží ve výšce, ve které už se skoro létá

Letiště Tao-čcheng Ja-ting
Letiště Tao-čcheng Ja-ting
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Číně zahájilo provoz nové letiště, které je nejvýše položeným civilním letištěm na světě. Nachází se v neklidné a odlehlé oblasti s výrazným zastoupením tibetské menšiny na jihozápadě provincie S'-čchuan a je ve výšce 4411 metrů nad mořem. Z pozice nejvýše položeného letiště tak sesadilo letiště Bangda v Tibetu, které je ve výšce 4334 metrů.

Nové letiště Tao-čcheng Ja-ting zkrátí dobu přepravy z okresu Tao-čcheng do hlavního města provincie Čcheng-tu ze dvou dnů na 65 minut. Agentura Nová Čína uvedla, že z letiště budou létat letadla i do Šanghaje a dalších velkých čínských měst - Kuang-čou a Čchung-čching.

Výstavba letiště trvala dva roky a celková investice činila 1,58 miliardy jüanů (téměř pět miliard Kč). Letiště by mělo být schopno ročně odbavit 280 000 cestujících a má otevřít turistům cestu do blízké přírodní rezervace Ja-ting, známé svými nedotčenými přírodními krásami.

Ze slavnostního otevření letiště Tao-čcheng Ja-ting Autor: Profimedia.cz
Ze slavnostního otevření letiště Tao-čcheng Ja-ting

Čína investuje do letišť

Čína se v posledních letech pustila do programu v objemu mnoha miliard dolarů, jehož cílem je modernizace starých letišť a výstavba nových, zvláště v opuštěných částech na západně země. Program má pomoci posílit ekonomiku země.

Některá z letišť, jejichž modernizace je v plánu, jsou v oblasti Tibetu, jehož obyvatelé nejsou spokojeni s politickou nadvládou Číny. Často tak mají dvojí účel, protože v době nepokojů budou moci být do oblasti rychle přepraveny vojenské jednotky, upozornila agentura Reuters.

Tibetská autonomní prefektura v S'-čchuanu, kde se letiště nachází, byla v minulých třech letech dějištěm mnoha sebeupálení právě na protest proti čínské nadvládě. Zůstává tak pod přísnou bezpečnostní kontrolou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video