Čtvrť Nová Cihelna je největší výstavba od doby, kdy vznikla Dubina | E15.cz

Čtvrť Nová Cihelna je největší výstavba od doby, kdy vznikla Dubina

Zelená pláň za Cihelnou zmizí. Na jaře na místo přijedou bagry a buldozery a změní všechno na obrovské staveniště.

V Pardubicích do patnácti let vyroste nová čtvrť. V bytových, řadových a atriových domech najde svůj domov okolo sedmi tisíc lidí. Na sídlišti nebudou chybět obchody, mateřská škola, sportoviště, cyklostezky nebo zastávky MHD.

Mezi koupalištěm, Stavařovem, Cihelnou a plánovaným obchvatem zeje zatím obrovská prázdná plocha. To se ale brzy změní. Firma Stavconsult Projekt má v plánu zastavět padesát hektarů.
„Na jaře by mělo být vydáno stavební povolení a hned začneme,“ plánuje Vlastimil Janák z Stavconsult Projektu. Projekt je rozvržen do několika etap. Startovat se bude za stávajícím sídlištěm Cihelna vpravo od staré výpadovky na Hradec Králové. „V první etapě chceme do dvou let vybudovat a prodat pětaosmdesát bytových jednotek,“ říká Janák. Hned vzniknou i cyklostezky.

A jak bude nové bydlení vypadat?
„Bytové domy mají čtyři podlaží. V přízemí budou garáže a ve třech podlažích byty,“ ukazuje zatím na papíře Vlastimil Janák. Dům se rozdělí do tří sekcí se samostaným výtahem, který z garáže vyjde přímo k bytu. Trochu více prostoru poskytují řadové domy. Zatím je největší zájem o luxusní atriové rodinné domy.

Architekti se shodují, že v porovnání s tím, co se v posledních letech v Pardubicích postavilo, patří projekt Nová Cihelna k těm lepším. Jen se měl ještě o pár let odložit.
„Je to zajímavé bydlení, ale určitě ne pro každého,“ komentuje projekt hlavní architektka města Petra Nacu s tím, že se zastavením lokality mělo město raději počkat do vzdálenější budoucnosti. Podobně to vidí i pardubický architekt Miroslav Petráň. „Nejdřív by se měl udělat obchvat. Navíc si v době krize nedovedu představit, že se ty byty budou dobře prodávat,“ pochybuje Petráň.
V dalších etapách se počítá s vybudováním mateřské školy, centra s bulvárem a především nejrůznějších sportovišť. V plánu jsou hřiště pro rodiče s dětmi, ale i větší sportovní plochy. Všude by měla být i spousta zeleně.

„Lidé vyjdou z domu a budou v přírodě. Nechceme žádné zastavěné sídliště,“ zdůrazňuje Vlastimil Janák.

Kritici projektu poukazují na to, že se jedná o bydlení jen pro pár vyvolených. Tomu se investor vehementně brání. „Naše ceny jsou naprosto srovnatelné s konkurencí, rozhodně to není jen pro VIP klientelu,“ říká Janák. Firma se snažila podnikat všechny své kroky v souladu s přáním města. „Vypracovali jsme urbanistickou studii, kterou jsme tři čtvrtě roku konzultovali s městem a upravili ji podle jeho potřeb. Od začátku celou lokalitu řešíme jako jeden celek,“ dodává Janák. Zmíněná studie se stala oficiálním podkladem pro územní plán.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!