DC6: V Praze se rozjíždí další ambiciózní datové centrum | E15.cz

DC6: V Praze se rozjíždí další ambiciózní datové centrum

Datové centrum DC6.
Datové centrum DC6.
• 
ZDROJ: Jan Sedlak

Jan Sedlák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Praze se otevírá další nové datové centrum. Do provozu ho uvádí zhruba pět let fungující společnost Greendata a od stávajících komplexů se liší minimálně v jedné věci – leží na druhé straně Vltavy. Datacentrum nazvané DC6 je součástí objektu bývalého podniku Aritma, který vyráběl děrnoštítkové stroje, a kde má sklady třeba Huawei. Greendata díky DC6 expanduje také do zahraničí. Firma rovněž hledá investora.

Mladá společnost na rozvoji DC6 spolupracuje s britskou partnerskou firmou Advice Forge. Ta ve Velké Británii nabízí hostingové a housingové služby a díky pražskému datacentru tak získává druhou lokalitu pro privátní cloudy a další projekty zákazníků. Češi naopak mohou využít lepšího přístupu na zahraniční trhy. Firma se o rozvoj zahraničního byznysu snaží zhruba rok a prozatím registruje desítky zákazníků. „Do tři let bychom se chtěli dostat na stovky,“ říká pro E15.cz šéf Greendata Zdeněk Maršál.

Vokovické DC6 má aktuálně v chodu jeden datový sál. Druhý už je téměř v provozu a třetí by měl být hotový během léta. Greendata si prostory pronajímá a má opci na další, ještě větší sál. Greendata další datové prostory provozuje také v přilehlé budově Shiran Tower (jde o menší společný projekt s FreeTelem, má celkem 18 serverových skříní) a také na Petřinách. Tam se využívají bývalé prostory komunitní sítě Pe3ny.net, ve které zakladatelé Greendata dříve působili.

Až pět tisíc serverů

Celkový prostor datových sálů Greendata se počítá na stovky metrů čtverečních. Společnost spravuje přes 500 serverů a má asi 350 firemních zákazníků. Vytíženost jednotlivých lokalit je údajně 30 až 40 procent – rozšiřování dává prostor pro růst. „Aktuálně máme prostor pro asi dva tisíce serverů, jsme schopní se rychle dostat na pět až šest tisíc,“ uvádí Maršál.

Datové centrum DC6. Autor: Jan Sedlak

„Do budoucna bychom chtěli postavit datové centrum vlastní, už máme vyhlídnuté některé lokality,“ doplňuje Maršál. Nacházejí se mimo Prahu. To by firmě mimo jiné umožnilo dosáhnout na případné . Tuto možnost ale zástupci Greendata přímo nepotvrzují a nejde o žádnou z priorit.

Společnost postupný rozvoj financuje ze svého. Na poměrně slibně rostoucím trhu nicméně vidí příležitost a rovněž sílící konkurenci, proto se aktivně snaží najít investora pro rychlejší postup. „Zajímal by nás zejména produktový investor. Tedy takový, který například provozuje vlastní služby a bude tak zároveň moci využít naší infrastrukturu,“ vysvětlují šéfové Greendata.

Greendata provozuje dvě odlišené značky. Greenhousing funguje v podstatě od začátků společnosti a nabízí tradiční hostingové služby. DC6 je pak novinka a jde o značku sjednocující datové centrum a housingové služby (nejde o záměnu), tedy provoz serverů zákazníků.

S coworkingovým centrem

Oblast pražských Vokovic může být podle majitelů Greendata zajímavá mimo jiné v tom, že někteří zákazníci nebudou muset cestovat do tradičních datacentrových lokalit (Žižkov, Vinohrady, Malešice a okolí) a budou moci využít zóny bez povodní a blízkého dosahu letiště.

Shiran Tower. Autor: Jan Sedlak

DC6 má několik nezávislých 10Gb spojů (HE, Atrato a také Pe3ny.net) a skrze FreeTel je napojené také na uzel NIX. „Přímé napojení na NIX nepotřebujeme, není to pro nás nutné a výhodné. Napojujeme se na něj přes partnery a navíc máme datový tok ze zahraničí a Česka vyrovnaný,“ říká technický šéf Greendata Petr Hromádko.

Součástí DC6 je také coworkingové centrum. Zákazníci, kteří si do tohoto datového centra umístí servery, mohou využívat společných kancelářských prostor s potřebným vybavením (konektivita, projektor a podobně).

Byznysové argumenty a marketingové proklamace Greendata se hodně točí kolem „zeleného provozu“. Firma jde do různých detailů a dokáže šetřit třeba tím, že si na datových sálech vybudovala vlastní LED osvětlení. Zelená prý dokáže oproti standardům na trhu ušetřit až 35 procent nákladů na provoz, čehož Greendata využívá v nastavování cen.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.