Deskové hry zaplní Tyršův dům | E15.cz

Deskové hry zaplní Tyršův dům

Největší český festival společenských her se na devět dní otevře zkušeným hráčům i nově příchozím.

Příznivce moderních deskových her čeká největší událost sezony. Od soboty 19. září do neděle 27. září se v Tyršově domě pod Petřínem koná deváté Deskohraní.

Vzniklo jako odnož anglické Olympiády duševních sportů pořádané pravidelně od roku 1997. V Praze se první ročník konal o čtyři roky později.

„Zpočátku se náš festival jmenoval podle britského vzoru, ale lidé z Českého olympijského výboru začali hrozit soudem, že zneužíváme symboliku sportovní olympiády. Nechtěli jsme se přít, a tak jsme vymysleli název Deskohraní,“ vysvětlila jedna z organizátorek Klára Zemanová.

Hry klasické a moderní

Deskové hry se dělí na klasické, jakými jsou šachy, dáma nebo go, a hry moderní. Těch existují tisíce, a každý rok přibývají nové. Zahrnují vše od pár minut trvající zábavy pro rodiny s dětmi, až po propracované hry, které simulují například středověkou bitvu nebo budování obchodního impéria. V těch nejsložitějších může partie mezi několika hráči trvat celé hodiny.

Deskohraní má dvě hlavní části. První je Ludotéka. Za nezvyklým názvem se skrývá představování jednotlivých her a výuka jejich pravidel.

„Přijít může každý. V místnosti s regály plnými her stačí oslovit pořadatele ve žlutých tričkách a oni pomohou nejen s výběrem konkrétní hry podle vašich představ, ale také vysvětlí pravidla,“ řekl hlavní pořadatel Jakub Těšínský.

Desítky turnajů

Druhým pilířem festivalu jsou desítky turnajů od amatérských až po mistrovství republiky. Prestižní je Čtyřpohár družstev nebo Pětimysl, soutěž jednotlivců, do níž se započítávají výsledky z jednotlivých turnajů.

Český hráč Jan Šťastna se na Olympiádě duševních sportů v Londýně stal roku 2006 třetím a zatím posledním vítězem britské Pětimysli, který nepochází z ostrovního království.

Deskové hry doporučují i někteří učitelé. „Myslím, že by měly být součástí výuky na každé základní škole. Hry, ve kterých se počítá, bývají dobrou pomůckou v hodinách matematiky. Třeba učitelé angličtiny mohou sáhnout po anglickém Scrabblu. Hry s náměty z historie zase dokážou vzbudit zájem dětí o dějepis,“ řekla Alena Vávrová, učitelka z pražské Základní školy Karla Čapka.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!