Divadlo Drak po dvou letech otevřelo labyrint loutek, novou scénu a divadelní laboratoř | e15.cz

Divadlo Drak po dvou letech otevřelo labyrint loutek, novou scénu a divadelní laboratoř

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po dvou letech náročných rekonstrukcí otevřelo minulý čtvrtek Divadlo Drak nové prostory v bývalých Nálepkových kasárnách.

Na návštěvníky v hradeckých bývalých Nálepkových kasárnách čeká labyrint plný loutek, unikátní divadelní laboratoř a nová divadelní scéna. Hradecké loutky navíc získaly útulný a důstojný domov.

Jako Theseus v Knóssu budou děti i dospělí procházet v přítmím bludiště, kde se před nimi budou rozsvěcet vitrínky s loutkami ze starých drakovských představení. Na konci labyrintu vstoupí do unikátní divadelní laboratoře.

„Tady poznají všechno, co divadlo obnáší. Seznámí se s každou profesí, která se na přípravě představení podílí. Všechno si také vyzkouší na vlastní kůži. Navrhnou si zde vlastní loutky a kostýmy. V dílně si je pak pod dohledem odborníků vyrobí. Na malém jevišti, kam pomocí webové kamery budou promítat různá pozadí, sehrají vlastní představení,“ říká scénograf Marek Zákostelecký, který navrhl interiér laboratoře.
Po stranách jeviště jsou dvě komůrky. V jedné budou děti pracovat se zvukem a světly. Ve druhé na ně čeká klasické marionetové divadlo, ve kterém mohou sehrát jakékoli představení. Pokud by jim náhodou chyběla inspirace, na protější stěně je scénář Červené Karkulky.

V laboratoři si mladí divadelní badatelé ověří i ojedinělý pokus. „Je to hra pro dva. Na uši si nasadí sluchátka. Jeden bude herec a postaví se k malému stolku s věcmi. Do sluchátek bude dostávat instrukce, aby věděl jak s předměty pohybovat. Druhý se posadí a do sluchátek mu poběží příběh. Návštěvníci si tak ověří, že divadlo se dá hrát i s úplně obyčejnými věcmi,“ říká Zákostelecký.

V citlivě zrekonstruovaném vojenském objektu, kde technici zachovali i původní nýtované kovové konstrukce, budou herci, technici, režiséři pravidelně vést zajímavé workshopy. Loutky, které si děti vyrobí, si odnesou domů. Je zřejmé, že Hradec získal živé muzeum loutek, které nemá žádné jiné město v republice.

„Vedle našich a hostujících divadelníků se v laboratoři budou dětem věnovat i studenti. Oslovili jsem také studenty místní Pedagogické fakulty, aby zde s dětmi pracovali. Věříme, že až oni budou učiteli, přivedou sem i své žáky. Pro školy máme speciální programy, kdy děti nejprve zhlédnou představení a pak půjdou s herci pracovat do dílny. O víkendech tu pak rodiny mohou zůstat celé hodiny,“ dodává ředitelka divadla Eliška Finková.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video