Do lesů se díky zoo vrací rys a kočka divoká | E15.cz

Do lesů se díky zoo vrací rys a kočka divoká

Koncem 50. let žilo v Beskydech asi pětadvacet rysů. V 60. letech se povolil jejich odstřel coby predátorů, takže v roce 1971 už tu zůstal jen jeden.

Ostravská zoo je chová čtyřiačtyřicet let. Za tuto dobu se jí podařilo odchovat více než čtyřicet mláďat. Podílela se na návratu této šelmy nejen do Beskyd a na Šumavu, ale také třeba do Německa, Švýcarska, Rakouska, Francie nebo Itálie. Známé je v této souvislosti jméno uznávaného zoologa a dlouholetého pracovníka zoo Ludvíka Kunce. Jeho kresba rysa dlouho zdobila bývalé logo ostravské zahrady. „Dnes je v Beskydech asi patnáct rysů,“ řekl Miroslav Kutal, koordinátor beskydského terénního monitoringu z Hnutí Duha.
Díky zoologickým zahradám se do slovenských hor začala vracet také kočka divoká. Ty, které ji v Česku chovají, jsou čtyři a ostravská zoo je jednou z nich. I tato elegantní šelma patří mezi ohrožené druhy. V naší přírodě je na tom velmi špatně, navíc se díky skrytému způsobu života o ní ví jen velmi málo.
Jako zatím poslední odcestovaly z ostravské zoo na Velkou Fatru dvě mladé, v zoo narozené kočky divoké - samec a samice. Jejich vypuštění do volné přírody předcházela pečlivá příprava. „Především se kočky musí naučit lovit. To je sebelepší máma v zoo nemůže naučit. Myši, které kočky v zoo dostávají v krmné dávce, jsou bílé a už před podáním mrtvé. Kde by v přírodě narazily na dostatek mrtvých bílých myší? Přibyla nám tedy další nezvyklá činnost – zajistit dostatek šedých, přírodně zbarvených myší. A kočky dlouho neváhaly. Během krátké chvílky se naučily svou kořist přelstít a usmrtit,“ uvádí zoolog Jiří Novák.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.