Do Opavy na výlety? Ne, vždyť tam mají jen blázinec | E15.cz

Do Opavy na výlety? Ne, vždyť tam mají jen blázinec

Opava? Tam je psychiatrická léčebna. Opavané jsou slušní, mají čisté město i vzduch. A žádnou chloubu. To si aspoň myslí lidé odjinud.

Stovku lidí z Ostravy, Karviné a Frýdku-Místku oslovili redaktoři Sedmičky a ptali se jich na Opavu i Opavany. Místní památky zná málokdo, starobylou Opavu v povědomí obyvatel severní Moravy a Slezska zastiňuje blízký zámek v Hradci nad Moravicí. Většina lidí si slezskou metropoli spojí s psychiatrickou léčebnou.
„Často slyším, kdo je blázen, patří do Opavy. Psychiatrickou léčebnu Opavě nikdo neodpáře,“ míní třiadvacetiletá Petra Proutková z Ostravy. Stejný názor měla většina oslovených. Město si spojují právě s léčebnou.
„Jsme jedinou léčebnou v kraji, máme obrovskou spádovou oblast. Psychiatrickou léčebnu si navíc lidé pamatují jinak než běžnou nemocnici a zpívá o nás i Jarek Nohavica,“ vysvětluje výsledek průzkumu zástupce ředitele léčebny Arnošt Graca.
Opavská psychiatrie má dlouhou historii, psychické nemoci se v Opavě léčí 121 let. „V Opavě vznikla řada nových metod jako muzikoterapie nebo modely psychoterapie. Říká se jim opavská škola,“ dodává Graca. V Opavě se léčí lidé z celé republiky i zahraničí. Léčebna je známá coby místo léčení spartakiádního vraha Jiřího Straky a závislosti na alkoholu se tam zbavovala řada celebrit.

Město je jen zastávkou

Na výlet do Opavy lidé z okolí nejezdí. Když už se ve městě zastaví, tak spíše na nákupy v místních supermarketech při cestě z hradeckého zámku. Nebo sem zamíří, když jedou na výlet do Jeseníků. Zhruba čtvrtina oslovených v Opavě nikdy nebyla.
„To není žádným překvapením. Opava je pro návštěvníky velkou neznámou. Nejezdí za něčím konkrétním, když přijedou, chtějí si prostě prohlédnout město,“ popisuje zkušenosti městského informačního centra Eva Balarinová z kanceláře primátora.
Místní zvláštnosti jsou pak pro turisty velkým překvapením. „Nejvíce bývají překvapení z obrovského množství kostelů. Také se diví, že máme nejstarší muzeum,“ líčí Balarinová.
Z návštěvy Opavy si lidé odnášejí dojem čistoty, upravenosti a dobré péče o centrum města. „Někdy si zajedeme s rodinou do Opavy po cestě z Hradce nad Moravicí. Jen tak na zmrzlinu. Vypadá to, že lidé se o své město starají,“ uvedl například Ostravan Vladimír Cach.
Většině zůstane v hlavě náměstí, parky a hodně zeleně. „Líbilo se mi náměstí, jsou tam hezké historické domy,“ zapátrala v paměti Marie Ptáčková.
Šestadvacetiletou Gabrielu Porubovou z Frýdku-Místku zaujaly sochy ptáků na Ptačím vrchu. „Je tam hezký park a mnoho zeleně,“ dodala Porubová.
Studenti a mladí lidé si v souvislosti s Opavou vzpomenou i na Slezskou univerzitu.
Jestli lidé z Ostravy, Frýdku-Místku a Karviné Opavanům něco závidějí, pak je to kromě čistoty města i čistý vzduch. Podle odborníků se však Opavané rozhodně nemůžou radovat. Čistý vzduch mají opravdu jen ve srovnání se zamořenou ostravsko-karvinskou aglomerací.
Podle Blanky Krejčí z Českého hydrometeorologického ústavu Opava patří mezi oblasti se znečištěným ovzduším. Zákonem povolených pětatřicet dní v roce, kdy množství prachu může překročit limity, posledních deset let opavské ovzduší překročilo pokaždé. Někdy se Opava topí ve smogu i celou třetinu roku.
Lidé Opavě závidí i bezpečí, oslovení mluvili o nižší kriminalitě. „Cítila jsem se zde na rozdíl od Ostravy bezpečně. Nikdo mě neobtěžoval, nikdo na náměstí nehulákal,“ svěřila se Milena Kovaříková.

Bezruč, Stanjura, Kolek

Při otázce na jakoukoliv opavskou osobnost více než polovina oslovených krčila rameny a kroutila hlavou. Čtvrtina si však vzpomněla na Petra Bezruče, i když mnozí nevěděli, že se v Opavě narodil. Některým se vybavil bývalý primátor Zbyněk Stanjura a Ostravané jmenovali i podnikatele Kamila Kolka a Radima Masného. Zejména Kolek se v Ostravě ‚proslavil‘ nepovedenou rekonstrukcí obchodního domu Ostravica. Výjimečně padlo také jméno Joy Adamsonové.
Žádnou typickou vlastnost obyvatelé slezské metropole podle oslovených nemají. Řada lidí však zmínila slušnost a spořádanost, zřejmě v souvislosti s již zmiňovanou nižší kriminalitou. „Jsou úplně normální jako lidé jinde v republice. Snad jen jsou takoví slušnější,“ mínila Kamila Oppeltová.
Déle o Opavanech mluvili jen fotbaloví fanoušci. Zvláště fanoušci Baníku. „Lidi v Opavě neumí hrát fotbal. Proto fandí špatnému týmu. Vůbec nevědí, jak fotbal vypadá,“ rozpovídal se Petr Novotný.
Ani jazykem se Opavané podle oslovených od zbytku republiky příliš neodlišují. Několik oslovených si u otázky na jazykové odlišnosti vzpomnělo na prajzské nářečí. „Typickým spojením je věta ,Jdu do doktora‘,“ uvedl Marek Pernica.
Představu o Opavě si jen zhruba polovina oslovených vytvořila na základě vlastní zkušenosti. Ostatní naslouchají vyprávěním známých a zaznamenávají zprávy v televizi, rádiu nebo na internetu.
Nejvíce ví o Opavě Ostravané, naopak nejméně lidé z Karviné. Ostravané také jezdí do Opavy častěji než lidé z Frýdku-Místku a Karviné.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!