Do porcelánky se vrátila práce | E15.cz

Do porcelánky se vrátila práce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spadli na dno, kde zůstali bez peněz. Nyní mají stovky zaměstnanců porcelánky znovu pro co žít. Nový majitel jim vrací práci.

„Peče! Pane mistr, peče!“ řval nadšením mladý pekař ve filmu Pekařův císař, když energie uvolněná z Golema rozžala pec. Podobně si ve středu mohli připadat i zaměstnanci novorolského závodu společnosti Thun 1794. I tam došlo v šest hodin ráno k zapálení ostré pece a následnému zahájení prací na odděleních dekorace a expedice.
„Zaplaťpánbůh, protože uplynulých pět měsíců pro nás všechny bylo velmi náročných, mnoho lidí se dostalo do finanční tísně. Zaměstnanci jsou rádi, že se naše fabrika znovu rozjela,“ řekla Sedmičce Marcela Dubová, vedoucí odborů v novorolské porcelánce.
Zapálením ostré pece vyvrcholil týden, v jehož průběhu se do porcelánky v Nové Roli postupně vrátila výroba a s ní i první stovka zaměstnanců. „Začíná nová etapa v historii výroby porcelánu, který můžeme dále považovat za karlovarský, ovšem s malým písmenem k. Postupně rozjedeme všechny závody,“ slíbil Michal Bíman, předseda představenstva akciové společnosti Thun 1794.
Podle něj by v porcelánce mělo do konce května pracovat zhruba 150 lidí, v červnu by se jejich stav měl navýšit o dalších dvě stě. „Ve všech případech do práce nastupují zaměstnanci, kteří museli v Karlovarském porcelánu (KP) k 31. březnu ukončit pracovní poměr. Po stabilizaci by mohlo ve všech závodech bývalého KP pracovat až sedm set lidí. Na stavy z minulosti, kdy porcelánka zaměstnávala kolem tisícovky lidí, se už ale asi nevrátíme,“ upozornil.
„Ten, kdo tady s námi nežije, nemůže vnímat a pochopit, co se děje v rodinách, kde jejich členové ztratili zaměstnání a v současné době jsou vedeni na pracovním úřadě. Obdivuji naše občany, jak zvládají to duševní i materiální utrpení,“ řekl starosta Nové Role Václav Heřman s tím, že chce novým majitelům porcelánky věřit, že dokáží v Nové Roli výrobu zachovat po dlouhou dobu.
Zkrachovalý Karlovarský porcelán, který koupila plzeňská společnost Hengis, se nově jmenuje Thun 1794. Používán už nebude ani název Hengis. Firma se přesídlila do Nové Role a nově bude vystupovat jako Thun 1794.
Porcelánka má nyní zakázky za přibližně čtyřicet milionů korun, především ze Švédska, Ruska a Itálie.
„Za strategické považujeme obnovení standardních vztahů s dodavateli surovin a energií. Třeba s plynem problém není. Po zkušenostech s KP k nám sice někteří dodavatelé přistupují obezřetně, ale to se určitě změní,“ uvedl Bíman s tím, že v tomto týdnu bude obnovena také výroba v Klášterci nad Ohří.
„V Thun Studiu Lesov zbývá dořešit některé technické záležitosti a i tam v nejbližších dnech nastoupí první zaměstnanci,“ uzavřel.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.