Dračí skály, Ještěd i Varhany lze olíznout a poslat dál | e15.cz

Dračí skály, Ještěd i Varhany lze olíznout a poslat dál

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sedmička objevila poštovní známky s motivem z Libereckého kraje.

Liberecko putuje vesele po světě. Stačí ho olíznout a poslat dál. Mohou za to poštovní známky. Motiv, který má nějakou vazbu na Liberecký kraj, se na známkách samostatné České republiky, tedy po rozdělení státu v roce 1993, objevil už zhruba desetkrát.
„Není to mnoho. A pokud si vzpomínám, tak jediná známka před rokem 1993, která měla vazbu na Liberec, byla vydaná k libereckým výstavním trhům v roce 1963,“ říká Zdeněk Šimek, filatelista z Chrastavy, který Sedmičce pomáhal s pátráním po známkách, které zobrazují motiv z regionu.

První byly Varhany

První českou známkou s regionálním tématem se stala až v roce 1995 osmikorunová známka s Panskou skálou, které se lidově říká Varhany. Pošta známku vydala u příležitosti sta let od vyhlášení ochrany unikátního geologického útvaru na Práchni u Kamenického Šenova na Českolipsku.
Známka vyšla v edici Krásy naší vlasti. „V této edici pak byla v roce 2003 vydána také dvanáctikorunová známka zobrazující Dračí skály na Hruboskalsku,“ upozornil Šimek.
Ve stejném roce vyšla na známce také rozhledna Slovanka na Jablonecku. Pošta ji vydala v edici Nejstarší české rozhledny. A do série Krásy naší vlasti se předloni filatelistům vklínil na známce ještě Ještěd, asi největší dominanta regionu.

Letos dva aršíky

V posledních třech letech se Libereckému kraji na známkách vůbec blýská na lepší časy. Kromě známky s Ještědem vyšla také známka ke 150. výročí bývalé Jihoseveroněmecké dráhy z Pardubic do Liberce. A letos pošta dokonce vydala dva aršíky s regionální vazbou.
Kromě toho máchovského vyšel letos v únoru ještě aršík ke světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji, přičemž známka na aršíku zobrazuje český pavilon, dílo architektů z libereckého SIALu.
Liberec se neobjevil jen na známkách. Motiv místní radnice se v roce 2002 dostal dokonce na korespondenční lístky. „Vznikly dva druhy, jeden byl určen pro zasílání do zahraničí, druhý do tuzemska,“ popsal filatelista Zdeněk Šimek.

Deset známek s motivy z Libereckého kraje od roku 1993 je jen přibližný údaj. Některé známky se totiž přímo k regionu nevztahují, ačkoli by si je Liberec mohl klidně přivlastnit. Třeba v roce 2006 vyšla u příležitosti zimní olympiády v Turíně známka, zobrazující Kateřinu Neumannovou, tehdy závodnici Dukly Liberec.
V tomto případě je ale asi férovější započítat na filatelistické konto kraje pouze známku, která vyšla v únoru 2009 přímo k světovému šampionátu. „Je na ní zobrazen skokan na lyžích a vyšla v hodnotě osmnácti korun,“ popisuje Šimek.
Pošta vybrala záměrně skokana na lyžích. Chtěla ukázat na jeho V-stylu, jakých pokroků dosahují disciplíny, které jsou součástí lyžařského mistrovství. O známku se skokanem – „véčkařem“ bude brzy zřejmě nouze. „U nás už máme jen posledních šest exemplářů,“ vysvětluje Stanislav Louma, vedoucí hlavní pošty v Liberci.
Další známkou, jejíž regionální vazba je na vážkách, je známka z roku 1994 s automobilem Laurin & Klement. Jeden ze zakladatelů slavné značky, Václav Laurin, se totiž narodil v Kamení u Pěnčína nedaleko Turnova. Dá se to ale uznat?

Revoluční Fifinka

Nejnovější známkou s vazbou k regionu je známka s Fifinkou ze Čtyřlístku, kterou pošta vydává tento týden. S ní vyjde známkový sešitek, na jehož okraji bude popis Třeskoprsk, Bezzubu a Blaťáku – tedy Doks, Bezdězu a Máchova jezera.
Známka s postavičkou výtvarníka Jaroslava Němečka je navíc úplnou revolucí. Fifinka totiž vyjde bez známkových zoubků, bude samolepicí a místo hodnoty v korunách na ní bude napsáno jen písmeno A, označující sazbu pro obyčejné dopisy.
Po Fifince vyjdou na známkách i její tři kamarádi. Takže známek s regionálním motivem bude přibývat.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video