Dřív spolupracoval s Googlem, teď brněnský Geodis skončil v konkurzu | E15.cz

Dřív spolupracoval s Googlem, teď brněnský Geodis skončil v konkurzu

Bývalý šéf Geodisu  Ondřej Tomas
Bývalý šéf Geodisu Ondřej Tomas
• 
ZDROJ: Euro, Hynek Glos

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Brněnská firma Geodis, která dodávala mapové podklady pro Google nebo Seznam, je v konkurzu. Po transakcích jejího šéfa Petra Michka, sponzora bývalého premiéra a předsedy ČSSD a později LEV 21 Jiřího Paroubka, dluží čtvrt miliardy. Nespokojení zaměstnanci, kteří dříve odešli, založili několik vydělávajících firem.

Geodis měl v minulosti roční tržby kolem půl miliardy korun. Dodával mapové podklady pro Google a Seznam. Před čtyřmi lety ale firmu převzal nový majitel a podnik začal řídit Petr Michek. Zatímco právník Michek sponzoroval Paroubkovy politické kampaně, firma se propadala do dluhů.

Nyní už je Geodis, založený v roce 1990, týden v konkurzu a konkurzní správkyně Tamara Kropáčová má za úkol rozprodat zbytky majetku. Věřitelé se přihlásili o čtvrt miliardy korun.

„Strašně mě mrzí, co se s Geodisem stalo. Na troskách starého ale vzniká něco nového,“ řekl deníku Dnes bývalý generální ředitel a jednatel Geodisu Ondřej Tomas. Uvedl, že z firmy musel odejít, když se postavil tomu, že nový vlastník, pozemkový magnát Miloš Červenka, prostřednictvím poradenských smluv údajně vyváděl ze společnosti desítky milionů korun. Na Tomasovo místo nastoupil Michek, který dlouhodobě tvrdil, že do firmy přišel proto, aby ji zachránil.

Z Geodisu vzešla i jeho přímá konkurence - společnost TopGis, která převzala vytváření map Geodisu. Její třetinu vloni koupil vyhledávač Seznam.cz

„Mým úkolem ve firmě je odvrátit insolvenci, což se mi daří. Stranu LEV 21 financuji z peněz ze svého podnikání,“ řekl Michek už dříve deníku Dnes. Letos na jaře vystřídal Paroubka na postu předsedy této strany.

Bývalý šéf Tomas společně s někdejším ředitelem zahraničního obchodu Geodisu Janem Sirotkem vede Clever°Maps'. Přibrali další desítku nespokojených zaměstnanců. Vloni měl začínající podnik obrat 30 milionů korun. Letos už plánují 70 milionů.

Clever°Maps' se věnuje zasazování nepřehledných dat do map. Například obchodníkům dokáže na mapu přesně vnést údaje o prodejích v jednotlivých pobočkách. Zatímco z tabulek byznysmeni těžko poznají, zda jim někde chybí pobočka, brněnská firma umí poradit, kde by zákazníky mohli najít a kde by nový obchod zbytečně „kanibalizoval“ ty už fungující.

Z Geodisu vzešla i jeho přímá konkurence - společnost TopGis, která převzala vytváření map Geodisu. Její třetinu vloni koupil vyhledávač Seznam.cz.

Oficiálním vlastníkem je britská firma

„Museli jsme se vybavit špičkovou technikou, takže máme v současné době tři vlastní letadla a velkoformátové kamery. Také máme vlastní šikmý letecký systém, kterým fotíme města v Česku, která lidé znají z 'ptačího pohledu' na Mapy.cz,“ uvedla výkonná ředitelka TopGis Drahomíra Zedníčková.

Na Geodis soud vyhlásil konkurz. Červenka s Michkem totiž dlouhodobě nespolupracovali s konkurzní správkyní a neposkytovali potřebné dokumenty.

Vlastníkem firmy se navíc stala končící britská společnost Newgrange Limited. V tomto řetězci firem vystupuje podnikatel Červenka, který ovšem podle deníku Dnes sám tvrdí, že netuší, kdo britskou společnost firem vlastní.

Přesto Michek s Červenkou soudu nabízeli místo konkurzu reorganizaci firmy. „Se zřetelem k uvedeným okolnostem lze ale důvodně předpokládat, že návrhem je sledován nepoctivý záměr,“ napsala v usnesení soudkyně Eva Krčmářová a vyhlásila konkurz.

Šéf Geodisu Ondřej Tomas: Prodáváme jedničky a nuly

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video