Dvouleté dítě: Kam s ním? | e15.cz

Dvouleté dítě: Kam s ním?

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sehnat hlídání pro dvouleté dítě ve Frýdku-Místku není jednoduchý úkol.

Osmadvacetiletá Marie Škvarová z Frýdku-Místku se vrací z mateřské dovolené do práce a dlouho řešila otázku, kdo bude hlídat jejího dvoutého syna Eduarda. Ne v každé školce totiž přijímají tak malé děti a jiných možností je málo. „Ve školce nám řekli, že je příliš malý. O soukromém hlídání jsem ještě eslyšela. Nakonec nám zbývaly jen jesle,“ svěřuje se Škvarová.

Hlídání pro nejmenší

Ve Frýdku-Místku jsou jediné jesle. „Nabíráme děti průběžně celý rok. Máme tři oddělení a v každém je zhruba patnáct dětí. Lidé mají jesle zažité ještě z minulého režimu jako zařízení, kam se odkládají děti, ale dneska už to neplatí. Je tu téměř rodinné prostředí a hlavně vybavení je jiné než před dvaceti lety,“ říká Silvie Jedličková, která v jeslích pracuje. V ceně školného je jídlo i oblečení. Jana Alžběta Mikulíková má dceru Linu, která bude mít tři roky teprve v prosinci. „Museli jsme dlouho vybírat školku,
která by vzala dceru před jejími třetími narozeninami. Měli jsme navíc netradiční požadavek. Jsme vegetariáni a chtěli jsme pro ni bezmasá jídla. Nakonec jsme uspěli v Mateřské škole u doktora Radima Dudka,“ říká Mikulíková. Léta provozuje kurzy pro maminky a z praxe ví, že podobný problém řeší více rodičů. „Mladší děti bereme výjimečně. U nás máme poslední tři volná místa. Je třeba se pořád ptát a zkoušet, kde je volné místo,“ radí Irena Rusková z Mateřské školy Sněženka.

Přijde čas chův

Ve Frýdku-Místku zatím nejsou lidé zvyklí na chůvy. Adriana Adamovská, která hlídá děti v domácím prostředí pod Štandlem, to potvrzuje. „Nechtějí obětovat peníze za hlídání a raději volí jesličky či
školku. Maminky přitom přicházejí o rodičovský příspěvek a ještě platí školné. Momentálně hlídám jednu holčičku. Oba její rodiče pracují. Je to podle mě otázka času, kdy začnou lidé podobných služeb využívat,“ myslí si Adriana Adamovská.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video