Egyptští faraonové objevili elixír zdraví a krásy – ibiškový čaj | E15.cz

Egyptští faraonové objevili elixír zdraví a krásy – ibiškový čaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chystáte se na dovolenou do Egypta za pyramidami a starověkými památkami? Spojte svou cestu se zdravím a ochutnejte v některé z místních čajoven nápoj faraonů zvaný karkade neboli ibiškový čaj. Omámí vaše smysly a zbaví všech neduhů. Však faraonové dobře věděli, proč jej pijí.

Elixír je v Egyptě dostupný na každém rohu

Během dovolené v Hurghadě jsem po památkovém maratonu náhle zatoužila po troše klidu a odpočinku v jedné z místních kaváren. Na ulici před kavárnou posedávali vousatí mužové pokuřujíc vodní dýmky. Zvědavost mi nedala, a tak jsem zlehka proplula mezi závěsy a posadila se do péřových polštářů. Zajímalo mě, zda uvnitř nenajdu nějakou egyptskou ženu. Po žádné však ani památky. Zato jsem ale objevila něco jiného – elixír života.

Nevěděla jsem, co si objednat, a tak mi vousatý stařešina doporučil národní egyptský nápoj karkade. V malovaném šálku přinesl červený nápoj s kousky sušených květů a vysvětlil mi, že se jedná o čaj z mého milovaného ibišku. Vůně vzdáleně připomínala čaj šípkový. Chuť byla ovšem překvapivá – velice kyselá! Čaj jsem si nakonec osladila medem, jak je v Egyptě zvykem a ihned se mi na jazyku rozplynulá nezaměnitelná chuť ibišku.

Léčivé zahrady královských paláců

Zajímalo mě, proč je ibiškový čaj národním nápojem Egypťanů. Prý jej pijí od nepaměti. Již staří faraonové tento čaj s oblibou pili, aby ze svého těla vyhnali nemoci a jejich pleť zářila krásou. Nádherných květů červené ibišku tedy muselo být stále dost. Keře zdobily altány a zahrady královských paláců i sídla bohatých šlechticů. Tato krása přežila v Egyptě dodnes.

Látky, které zdraví prospívají

Květy ibišku súdánského jsou zdrojem dlouhověkosti. Obsahují řadu vitamínů, bohaté množství vitamínu C, minerály, zdraví prospěšné kyseliny, flavonidy a antioxidanty, které pozitivně působí na lidský organismus. Potvrzují to též vědecké studie. Ibiškový čaj regeneruje a zpevňuje cévy, upravuje krevní tlak, snižuje cholesterol, má dezinfekční a protizánětlivé účinky a obsažené látky dokonce útočí proti rakovinovým buňkám. Zdá se to až neskutečné, ale faraonům se skutečně dařilo i celá léta. Důkazem toho je například faraon 6. dynastie Pepi II., který se dožil devadesáti čtyř let!

Pokud vyrážíte na dovolenou do Egypta, ibiškový čaj zde určitě nezapomeňte ochutnat a v sušené formě si nějakou tu zásobu odvezte domů. Koupíte jej téměř všude na tržištích a není drahý. Navíc máte jistotu, že se jedná skutečně o květy ibišku súdánského a ne shrabané listí, na kterém se někdo snaží vydělat.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video