Ekvádor chystá vlastní digitální měnu. Pomalu opouští americký dolar | E15.cz

Ekvádor chystá vlastní digitální měnu. Pomalu opouští americký dolar

Historické centrum Quita, hlavního města Ekvádoru
Historické centrum Quita, hlavního města Ekvádoru
• 
ZDROJ: Wikimedia commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ekvádor plánuje vytvořit vlastní digitální měnu, která by měla být první digitální měnou na světě vydávanou centrální bankou. Podle některých analytiků oslovených agenturou AP je to první krok k opuštění současné oficiální měny v zemi, kterou je americký dolar. Vláda to však popírá.

Elektronické peníze by se podle úředníků centrální banky mohly dostat do oběhu již v prosinci. Zatím nemají jméno a úředníci také neposkytli žádné technické detaily k nové měně. Pouze uvedli, že se nebude jednat o virtuální měnu bitcoin. V jakém množství bude měna vytvořena bude záviset na poptávce.

Virtuální měna pro chudé?

Náměstek ředitele centrální banky Gustavo Solórzano prohlásil, že měna by měla fungovat společně z dolarem a podle zákona bude podpořena „likvidním majetkem“. Zaměřit se má na 2,8 milionu nejchudších Ekvádorců, kteří tvoří zhruba 40 procent ekonomiky. Zpočátku bude možné uskutečňovat a přijímat platby v nové měně prostřednictvím mobilních telefonů, dodal Solórzano.

Nová měna již byla schválena. Podobné virtuální měny, které nemají podporu státu, jako je bitcoin, byly současně v zemi minulý měsíc zakázány.

Výměna za americký dolar

Levicový prezident Rafael Correa uvedl, že jediným problémem projektu je, že trval tak dlouho. Bránil ho také před „pseudoanalytiky, kteří se objevili v médiích a snaží se (ho) pošpinit“. Popřel také domněnky mnoha analytiků, že by země měla prostřednictvím nové měny v plánu nahradit americký dolar, který si Ekvádor stanovil za svoji oficiální měnu po bankovní krizi v roce 2000.

Použití měny má být dobrovolné a podle zákona nebude měna použita k vyplacení státních zaměstnanců nebo firem dodávajících státu. Měna se ani nesmí využívat k nákupu finančních instrumentů vydávaných ministerstvem financí.

Úředník, který dostal novou měnu na starosti, Fausto Valencia tvrdí, že software již používají mobilní operátoři v Paraguayi. Upozornil, že nová měna nebude jako bitcoin, jehož výhoda je v technické podpoře - do oběhu může byt „vyraženo“ jen omezené množství bitcoinů. Bez této záruky ekonomové varují, že vláda by teoreticky mohla vytvořit tolik měny, kolik chce, a riskuje inflaci.

Ekonomika Ekvádoru
Hospodářský růst ekvádorské ekonomiky dosáhl v roce 2013 4,9 procenta, tedy o něco méně než v roce 2012 (5,1 procenta). Hlavním motorem růstu byla domácí poptávka, konkrétně státní investice a soukromá spotřeba. Na rok 2014 předpokládá ECLAC růst HDP o 4,5 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video