Emgeton oživí značku Consul, použije ji pro tablety | E15.cz

Emgeton oživí značku Consul, použije ji pro tablety

Emgeton Consul Tablet
Emgeton Consul Tablet
• 
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hned prvním zástupcem z rodiny tabletů Emgeton bude Consul One. Na jeho sedmipalcovém displeji pojede smartphonový Android 2.3.

Český producent spotřební elektroniky Emgeton přidává do svého portfolia obnovenou značku Consul, pod kterou bude prodávat multimediální tablety. Consul je původně československá značka psacích strojů, později prvních osmibitových počítačů. Prvním novodobým zařízením je Emgeton Consul One, sedmipalcový tablet s Androidem.

Z historie značky Consul

Consul poprvé spatřil světlo světa v šedesátých letech minulého století – v roce 1957, kdy se začal prodávat první psací stroj. Hned v dalším roce odstartovala masová výroba těchto psacích strojů s průměrnou roční produkcí 40 tisíc kusů. V roce 1964 byla zahájena výroba elektrických psacích strojů Consul.

Během dalších let se značka Consul přesunula do oblasti počítačů – první 8bitový počítač Consul vznikl na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století. CONSUL 2715 se skládal z vlastního počítače, klávesnice, jednotky obsahující monitor (24 řádků po 80 znacích) a 3 x 8“ FDD s oboustranným záznamem až 1,2 MB na disk. Vše bylo instalováno do speciálního stolu vyráběného pro tento účel a příkon celé sestavy byl 300 VA.

Ikonou značky Consul se ovšem stal až nástupce tohoto modelu, Consul 2717, vyráběný v letech 1989 až 1990, který podle místa výroby (Zbrojovka Brno) získal lidovou přezdívku „Zbrojováček“. Tento 8bitový počítač s 2MHz procesorem, 32 KB RAM a monitorem (grafika 288 x 256 bodu, text 25 řádků x 48 sloupců) v jednom celku vážil 8 kg a byl klonem počítače Tesla PMD 85-2, jeho 2kg externí klávesnice obsahovala i malý reproduktor. Počítače Consul 2717 se nejčastěji používaly v síti, v níž jich mohlo být maximálně 64. K počítači se dodávaly programy a hry odpovídající potřebám základních a středních škol, např. dětský programovací jazyk Mravenec, programy pro násobení, kombinatoriku, anglická slovíčka, výuku některých předmětů apod. Cena počítače v roce 1990 byla 12 200 Kčs.

Emgeton Consul One

Consul One vstoupí do vod sedmipalcových tabletů s Androidem, nabídne hliníkovou konstrukci s rozměry 172 × 134 × 10 mm. Byla zvolena verze Androidu 2.3 běžně používaná pro smartphony, u tabletů se však jako vhodnější ukázal Honeycomb. Ovládání tabletu Consul One je zajištěno prostřednictvím multidotykového kapacitního LCD displeje s rozlišením 1 024 × 600 bodů při poměru stran 16:9. To staví tablet od Emgetonu po bok loňského Galaxy Tabu. Stejné rozlišení při dané úhlopříčce má také Amazon Kindle Fire, ten však pracuje s vlastní nadstavbou na Androidu a má výkonnější vnitřnosti.

Uvnitř Consulu One pracuje jednojádrový procesor Cortex A8 taktovaný na frekvenci 1,2 GHz. Jeho pomocníkem je operační paměť 512 MB RAM a uživatelsky přístupná úložná kapacita 8 GB, kterou lze dále rozšířit o dalších až 32 GB pomocí paměťové karty. Energii tabletu dodává Li-Pol baterie s kapacitou 3 100 mAh. Teoreticky má poskytnout provoz po dobu až sedmi hodin surfování na internetu, patnácti hodin při přehrávání hudby nebo pět hodin při přehrávání videa.

Ve výbavě tabletu Emgeton Consul One lze mimo jiné najít i G-senzor, na přední straně webovou kameru s rozlišením 2 Mpx, pro periferní zařízení lze využít rozhraní USB 2.0 či Bluetooth 2.1+EDR. Při poslechu hudby uživatelé ocení standardní 3,5mm jack výstup. Pro připojení k internetu poslouží Wi-Fi, o 3G verzi tabletu se slotem na SIM kartu Emgeton zatím mlčí. Systémový konektor umí funkci USB host, díky níž lze připojit například klávesnici nebo externí disk.

parametry Autor:
Parametry

Tablet Emgeton Consul One je již nyní ve volném prodeji na českém trhu za koncovou cenu 5 500 Kč. Součástí balení je elegantní kožené pouzdro, které chrání tablet na cestách a navíc nahrazuje i stojánek například během sledování filmů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video