Exkluzivně: Milardář Vítek může přijít o titul z Plzně | e15.cz

Exkluzivně: Milardář Vítek může přijít o titul z Plzně

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Realitní magnát Radovan Vítek může přijít o diplom z plzeňských práv. Čeká ho správní řízení kvůli nestandardnímu studiu. Sedmička získala údaje z Vítkova indexu, podle kterých například jednu zkoušku složil ve vazbě.

Přijetí mimo běžný termín, zkouška hned první den ve škole, další ve vazební věznici, státnice v sobotu po poloviční době studia.

Miliardář Radovan Vítek na cestě k magisterskému a následně doktorskému titulu na plzeňských právech postupoval stejně dravě jako při svém nynějším pokusu o ovládnutí Sazky.

Teď se mu to může vymstít. Jak Sedmičce potvrdil dobře informovaný zdroj, patří na seznam studentů, u nichž rektorát Západočeské univerzity v Plzni uvažuje o zrušení magisterského diplomu.

Vítek: No comment

Sedmička má k dispozici Vítkovy studijní záznamy, které obsahují řadu nesrovnalostí.

Tou nejzásadnější je, že složil zápočet a zkoušku z finančního práva 2 v době, kdy byl ve vazbě kvůli podezření z kuplířství. V indexu má jeho studijní úspěch datum 2. října 2004, podepsán je bývalý děkan univerzity Milan Kindl.

„Vítek byl ve vazbě od 21. září do 15. listopadu 2004. Je nesmysl, že by skládal zkoušku tam,“ potvrdil Sedmičce mluvčí vězeňské služby Robert Káčer.

Radovan Vítek rozhovor s redaktorem Sedmičky odmítl. Kindl se vyjádřit nemohl, protože je dva týdny v cizině. Už dříve ale prohlásil, že jednotlivé případy nebude řešit.

„Jsem natolik staromódní, že si myslím, že učitel má své studenty chránit, a ne si budovat kariéru vymýšlením pomluv a všelijakých obvinění na kolegy a bývalé spolužáky,“ uvedl tehdy Kindl.

Podezřele rychlé studium

Pochybnosti o Vítkově studiu nakonec komentoval jeho advokát Tomáš Rybář.

„Tyto informace nemají oporu ve skutečnosti. Studium pana Vítka bylo naprosto standardní,“ napsal redakci Rybář. Sedmička si však údaje ověřila i v univerzitním informačním systému STAG.

Další zvláštní skutečností je délka Vítkova studia. K magisterskému studiu se zapsal 3. února 2003, hned v ten samý den udělal zkoušku z předmětu Teorie národního hospodářství 1.

Známku velmi dobře mu podepsal Ivan Tomažič, bývalý proděkan plzeňských práv, který dostal výpověď kvůli tomu, že opsal části své dizertační práce.

„Tento předmět končí jen zápočtem. Zkouška se dělá až po dalších třech semestrech,“ upozorňuje pedagog z plzeňských práv Petr Bezouška.

U Tomažiče Vítek absolvoval i předmět Evropská měnová unie. „Ten za všech okolností učila Dana Bárková. Je to její volitelný předmět,“ diví se Bezouška.

Hned po první zkoušce nasadil podnikatel ostré studijní tempo. Během února a března zvládnul absolvovat dvacet předmětů. V devíti případech vedle zápočtu složil i zkoušku. Navíc ho v drtivé většině případů vyučující odměnili známkou výborně.

„Student, který studuje poctivě, je rád, když dokáže splnit povinnosti předepsané pro jeden semestr. Což jsou tak tři zkoušky,“ myslí si zakladatel a první děkan plzeňských práv Vladimír Balaš.

Státní závěrečné zkoušky z trestního a správního práva dělal Vítek 29. ledna 2005, což je podle kalendáře sobota. V komisi, která ho zkoušela, ale nikdo z katedry trestního práva neseděl. Pod známkami je podepsaný Milan Kindl a jeho koncipient Ondřej David, který byl zapletený do zmanipulovaného konkurzu golfového hřiště v Cihelnách u Karlových Varů.

Vítek titul nepoužívá

Velkou část zkoušek udělal Vítek u pedagogů, kteří museli školu po vypuknutí skandálu opustit. U většiny je podepsaný Kindl, Tomažič nebo Jaroslav Zachariáš.

Podle Vladimíry Dvořákové z Akreditační komise ČR, která má pečovat o kvalitu vysokoškolského vzdělávání, se jedná o typický příklad plzeňského rychlostudia.

„Byl přijat mimo běžné letní termíny přijímacích zkoušek do pětiletého magisterského studia. To zvládl za méně než dva a půl roku, přitom není nikde doloženo předchozí studium těchto předmětů na jiných vysokých školách,“ myslí si Dvořáková.

Vítek tituly z plzeňských práv zatím běžně používá. Titul JUDr. má uvedený v obchodním rejstříku. Celkem škola prověřuje jednačtyřicet magistrů, o titul má přijít zhruba každý druhý. Jména ale tají kvůli zákonu o ochraně osobních údajů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video