Firmy migrují za levnějšími pronájmy kanceláří | E15.cz

Firmy migrují za levnějšími pronájmy kanceláří

Vlivem hospodářské recese dochází k větší migraci středních a větších firem. Ty z důvodu snižování nákladů začínají vyjednávat se stávajícím vlastníkem nemovitostí o slevě na nájemném, pokud k dohodě nedojde, pak dávají výpovědi a stěhují se do kancelářských prostor s nižším nájmem.

K Kvůli zvýšenému stěhování firem za levnějšími nájmy se počet ukončených obchodních případů na pronájmy kancelářských prostor za poslední půlrok ztrojnásobil. Naopak počet uzavřených případů na prodeje kancelářských prostor klesl za stejné období na polovinu. U drobných živnostníků dokonce dochází k úplnému rušení provozoven a začínají podnikat ze svého bydliště. „V současné době pracujeme s nabídkou, která výrazně převyšuje poptávku, z čehož vyplývá, že pronajmout volné kancelářské prostory je daleko složitější a bez profesionálního partnera téměř nemožné,“ říká ředitel STING Commerce Daniel Říman. Podle jeho slov stále přetrvává velký zájem o kancelářské prostory o výměře 80 až 150 m2 v centrech větších měst (nad 50 tisíc obyvatel), nicméně klienti jsou při výběru prostor extrémně citliví na celkovou cenu a jsou kvůli jejímu snížení ochotni dělat kompromisy, slevují ze svých požadavků například na vybavení kanceláří. Naopak nejmenší zájem je dnes o pronájmy rozměrných kancelářských prostor od 200 m2, přestože se nacházejí v atraktivních lokalitách.

#####Pronajímatelé drží ceny

Majitelé komerčních prostor zatím většinou tlakům svých nájemců odolávají, vyčkávají a ceny ještě nesnižují. Také z tohoto důvodu dnes mnohé kanceláře zejí prázdnotou. Pokud přece jen podnájemník ve svém vyjednávání o snížení nájemného uspěje, pak se jedná převážně o slevy okolo deseti procent. Většina majitelů však pronájmy nezlevňuje, raději prázdné komerční prostory svěří na čtyři až pět měsíců realitním kancelářím, které pověří hledáním pronájemců, jež budou jejich cenu akceptovat. Pokud přesáhne doba neúspěšného nabízení půl roku, majitelé jsou často nuceni snížit cenu pronájmu až o 20 procent. Pokud jde o vývoj v blízké době, dá se podle Daniela Římana předpokládat, že majitelé kancelářských prostor, aby je mohli opět dlouhodobě pronajímat, budou muset s cenou dolů.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!