Bohemians a jejich fanoušci vynesli českému fotografovi prestižní cenu | E15.cz

Fotbal na štaflích. Snímky fanoušků Bohemky vynesly českému fotografovi prestižní americkou cenu

ČTK, duk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Nemožnost vidět zápasy svého milovaného fotbalového klubu přímo z hlediště přiměla řadu příznivců Bohemians k neobvyklému kroku. Fanoušci známí svou oddaností tradičnímu pražskému klubu začali utkání sledovat ze žebříků či štaflí přes zeď stadionu ve Vršovicích. Jejich snahu na podzim zachytil fotograf ČTK Roman Vondrouš, který teď za to získal první cenu v kategorii sportovní série v prestižní americké soutěži Pictures of the Year International. 

Po omezení vstupů na všechny tuzemské stadiony se příznivci Bohemians fandící ze žebříků stali vděčným objektem řady fotografů. „Osobně jsem fanoušky na štaflích začal intenzivněji zaznamenávat až se začátkem druhé, podzimní vlny koronaviru a pokračuji v tom dodnes,“ říká Vondrouš.

Když poprvé uviděl tuto unikátní formu povzbuzování, usoudil, že právě to by ve světě mohlo velmi pravděpodobně zaujmout. „Nespatřuji v tom však pouhý potenciál pro fotografické soutěže, ale i skvělou příležitost zachytit tuto neobvyklou dobu, která se podobnými obrazovými svědectvími zapíše do historie naší země,“ dodal.

Fotožurnalistickou soutěž Picture of the Year Int. pořádá Missourská žurnalistická škola od roku 1944. Bývá označována za nejstarší mezinárodní soutěž novinářské a dokumentární fotografie na světě.

Mezinárodní porota každý rok posuzuje přes padesát tisíc děl z více než sedmdesáti zemí. Během tří týdnů vybírá 240 oceněných v různých kategoriích, rozhodování poroty se vysílá v přímém přenosu na internetu. Vondrouš v této soutěži uspěl i v roce 2017, když získal druhou cenu se snímkem z Velké pardubické v kategorii Sport Action.

Vondrouš patří k nejoceňovanějším českým fotožurnalistům na národní i mezinárodní úrovni. V roce 2013 zvítězil se sérií z Velké pardubické v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo v kategorii sportovních akcí.

Loni za sérií snímků z dostihů, jež dokumentuje už dvacet let, získal cenu Mezinárodní asociace sportovních novinářů. Stal se absolutním vítězem cen Czech Press Photo za rok 2020, jeho snímek Dezinfekce vybrala mezinárodní porota jako foto roku.

Autor: ČTK, duk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video