Hackeři se předhánějí, kdo dřív odblokuje iPhone, nabízejí své služby FBI | E15.cz

Hackeři se předhánějí, kdo dřív odblokuje iPhone, nabízejí své služby FBI

iPhone 5S
iPhone 5S
• 
ZDROJ: CTK/AP

Štěpán Bruner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poté, co Apple odmítl uposlechnout soud a pomoci FBI v odblokování iPhonu sebevražedného atentátníka, zaplavily americké vyšetřovatele nabídky nezávislých hackerů i specializovaných společností. Na odemčení teroristova telefonu tak nyní pracují i desítky expertů mimo FBI, píše deník The Wall Street Journal.

„Mnoho lidí nás během sporu (s Applem) kontaktovalo a navrhlo nám alternativní metody, ty ale jedna po druhé selhaly,“ uvedla státní zástupkyně Tracy Wilkinson.

Jednou z firem, které se pokoušejí prolomit zabezpečení telefonu Syeda Farooka, který v prosinci spolu svou ženou v kalifornském San Bernardinu zabil 14 lidí, je i izraelská firma Cellebrite Mobile Synchronization, napsal izraelský list Yedioth Ahronoth.

Cellebrite, kterou vlastní japonský gigant Sun Corporation, uvedla, že se jí zatím podařilo získat data z iPhonu s operačním systémem iOS 8. Farookův telefon je vybaven novější verzí iOS9, která obsahuje pokročilejší šifrování dat uživatele. Firma s FBI podepsala nejméně tři smlouvy na odemčení iPhonů a iPadů, první z nich už 7. prosince, pět dní po útoku v San Bernardinu.

Reklama k nezaplacení

O odemčení atentátníkova iPhonu usiluje i americká poradenská společnost Trail of Bits. Úspěch by komukoli přinesl významnou finanční odměnu, skvělou referenci a pravděpodobně i další zakázky od amerických bezpečnostních složek. „Je to něco, co by firmu proslavilo,“ řekl šéf Trail of Bits Dan Guido. „Takovou reklamu si nikde nekoupíte,“ dodal.

Hackery podle něj motivuje i to, že FBI označila odblokování iPhonu za neřešitelný problém. „Jak vám každý hacker potvrdí, když někdo řekne, že to je nemožné, pokusíte se dokázat, že nemá pravdu,“ vysvětlil Guido.

Nevzdává se ani FBI

Cestu do útrob iPhonu hledá i společnost DriveSavers. Obě firmy uvádějí, že nyní pracují nezávisle na FBI, ale pokud by uspěly, hodlají své služby nabídnout vládě.

Na snahu o prolomení zabezpečení iPhonu nerezignovala ani samotná FBI. Ministerstvo spravedlnosti v pondělí během konferenčního hovoru s představiteli Applu a soudcem v případu útoku ze San Bernardina uvedlo, že nyní testuje novou metodu proniknutí k datům iPhonu. Zatím není jasné, zda bude fungovat.

Apple vs. FBI
Soud ve Spojených státech nařídil společnosti Apple, aby pomohla Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) odblokovat data v telefonu jednoho z pachatelů prosincového útoku v kalifornském San Bernardinu. Obecně ale jde o vleklý spor mezi technologickými společnostmi a orgány činnými v trestním řízení ohledně toho, kam až mohou sahat hranice šifrování. Apple požadavek soudu odmítl, podle ředitele firmy Tima Cooka by to ohrozilo bezpečnost zákazníků.

Úřady se snaží dostat se do přístroje iPhone 5C, který vlastnil Syed Farook. Ten je jedním z dvojice radikálů, kteří v San Bernardinu postříleli 14 lidí. Soudkyně losangeleského soudu Sheri Pymová uvedla, že Apple musí poskytnout přiměřenou technickou podporu vyšetřovatelům, kteří se snaží získat z telefonu data.

Apple, který přístroje iPhone vyrábí, by měl na příkaz soudu mimo jiné v telefonu zablokovat funkci automatického mazání. Ta se aktivuje po deseti neúspěšných pokusech o zadání přístupového kódu. Firma by tak měla vyšetřovatelům pomoci s vkládáním možných vstupních kódů elektronicky. Má se za to, že Farook používal čtyřciferný kód, což znamená, že existuje 10 tisíc možných kombinací.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video