Hnací silou maloobchodu ve východní Evropě je Rusko | e15.cz

Hnací silou maloobchodu ve východní Evropě je Rusko

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nájemné v maloobchodních prostorách je nejvyšší na ruských trzích, výnosy jsou do značné míry stabilní a dokončování projektů ve střední a východní Evropě se zpomaluje. Maloobchodní developeři zřejmě reagují na slabou spotřebu tím, že odkládají nebo přepracovávají plánované projekty, dokud se celkově nezlepší tržní podmínky. Uvádí to společnost Colliers International ve svém nejnovějším přehledu za třetí čtvrtletí 2012.

„Ačkoli aktivní výstavba v regionu klesla od poloviny letošního roku pod dva miliony čtverečních metrů, tyto budovy po svém dokončení navýší nabídku maloobchodních prostor o 13 procent,“ oznamuje Colliers. Nájemné zůstává nejvyšší na ruském trhu, kde základní cena na nejvyhledávanějších obchodních ulicích dosahuje 510 eur za m² za měsíc v Moskvě a 258 eur v Petrohradu. Naopak nejnižší nájemné je v Sofii, Bratislavě a Záhřebu, a to 38 eur za m² za měsíc, respektive 40 a 45 eur.

„Je jasné, že ruský trh je jednou z prvotřídních maloobchodních destinací v Evropě. Moskva a Petrohrad spolu s dalšími krajskými městy poskytují mnoho příležitostí pro maloobchodníky ze západní Evropy, kteří hledají nové trhy. Sílu trhu podtrhuje také první vlna ruských maloobchodníků přesouvajících se na západ do nových maloobchodních destinací,“ říká ředitel maloobchodního oddělení pro východní Evropu v Colliers Sean Briggs.

Ve třetím čtvrtletí 2012 byly uzavřeny jen tři obchody, dva z nich v Česku. Jde sice o významný pokles v podílu na trhu, který ale bude jen dočasný a maloobchod během jednoho roku opět vykáže zdravý podíl v objemu transakcí v celém regionu. Výnosy zůstaly do značné míry stabilní, pouze ve Varšavě se zvýšily na 6 % u nejvyhledávanějších nákupních center a na 7 % na nejvyhledávanějších obchodních ulicích.

Ačkoli aktivní výstavba zaznamenala pokles o 225 750 m² ve srovnání s druhým čtvrtletím roku 2012, současných 1,994 000 m² maloobchodní plochy ve výstavbě představuje velké množství prostor, které budou dodány na trh. Není překvapením, že Moskva a Kyjev jsou městy, která v nové výstavbě dominují s 1,034 850 m² v Moskvě a 354 000 m² v Kyjevě. Sofie je dalším městem, kde bude potenciálně dokončeno velké množství prostor, ve výstavbě zde je 207 000 m². Tato města mají 85% podíl na současné výstavbě.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video