Hodinky jako investice? Ano, jde to | E15.cz

Hodinky jako investice? Ano, jde to

ZDROJ: ČTK
Prezentace klienta •
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dnes, když na nás z každé strany útočí finanční poradci různých kvalit, je těžké vybrat si tu správnou možnost, kam vložit své těžce vydělané peníze. Jisté je jen jedno: pryč jsou ty doby, kdy jste si v bance nechali uložené peníze a ty vám samy vydělávali. Kreditní úroky totiž klesly na absolutní minimum a nám tak nezbývá, než vybrat si jiné formy investice.

A že se dá investovat do hodinek? Ano, dá, a překvapivě vám to i dokáže vydělat. Jen je potřeba při koupi dobře přemýšlet.

Jaké hodinky se vyplatí kupovat?

Při sběratelství platí jedna obecná zásada: kupujte to, čeho je málo. Když se nějakých hodinek vyrobilo řekněme 400 kusů, přičemž každé z nich mají hodnotu 5000 eur, je pravděpodobné, že o pár let bude o ně větší poptávka. Druhou, neméně důležitou zásadou je kupovat limitované edice hodinek. Pokud jsou označeny pořadovým číslem, potenciální sběratelský kousek je na světě.

Autor: ČTK

Rolexkami k bohatství?

Rolex je jednou z nejznámějších značek hodinek, jaké existují. Postupem času, jak se tento výrobce stával známějším a známějším, začal produkovat i více hodinek. Proto, přestože jsou dnešní hodinky vyrobeny z exkluzivních materiálů, zatím nemají takovou cenu jako některé staré kousky. Platí však, že  Daytony nebo Submariner-y prodáte vždy za vysokou částku, pokud ne i identickou s tou, za kterou jste je koupili.

Exkluzivita starších kousků je dána zejména tím, že byly buď vyrobeny v malých sériích nebo tím, že jich je už jen málo pěkně zachovaných. Inu, ne každý si na své věci dává takový pozor. V rámci  sběratelství je Rolex výjimečný i kvůli tomu, že ačkoli prodává přibližně milion hodinek ročně, stále mají vysokou hodnotu. Na vině je stará dobrá nabídka a poptávka, t. j. dokud budou existovat lidé ochotni je kupovat, do té doby bude vysoká i cena.

Autor: ČTK

Do kterých hodinek se ještě vyplatí investovat?

Stálice, jakými jsou např. Patek Phillipe nebo Audemars Piguet jsou značky, jejichž modely prodáte snad kdykoliv. Jednoduše si drží cenu. Ta první vyrobí a prodá přibližně 40000 kousků ročně, ale např. modely z titanu nebo oceli jsou zde mimořádně vzácné a je jich i výrazně méně. Proto mají i větší potenciál růstu hodnoty do budoucna než jejich kolegové vyrobení z drahých kovů. Nejdražšími hodinkami se na aukcích častokrát stávají i různé kapesní hodinky.

Třeba říci i to, že skutečnou hodnotu mají pro sběratele většinou pouze hodinky s mechanickým pohonem. Ty na baterii totiž nejsou stavěny na několik desítek až stovek let dlouhou výdrž. A při mechanickém pohonu platí, že čím je složitější, tím má vyšší hodnotu. Sběratelé prostě milují sofistikovanost.

Autor: ČTK

Na co si dávat při sběratelství pozor?

V první řadě jsou to falešné hodinky. Při kupování investičního kousku si ověřte, odkud ho kupujete a také si nechte dát k nahlédnutí certifikát, případně další dokumenty ověřující pravost daných hodinek. Pro sběratele by měla být samozřejmostí i prvotřídní péči o hodinky. Pravidelně by tedy měli absolvovat prohlídky u hodináře, které zaručí, že budou ve funkčním stavu po několik dekád.

Pokud na hodinkách chcete opravdu hodně vydělat, musíte i hodně utratit. Nejvíce totiž získáte na zmíněných limitovaných edicích, které však většinou stojí majlant. Čím vyšší částku do hodinek investujete, tím lépe je později prodáte (zvyšuje se rozdíl mezi kupní a prodejní cenou).

Autor: ČTK

Investice do hodinek není pro každého

Pokud jste se rozhodli jít cestou investování do hodinek, klidně jděte do toho. Jen si dávejte pozor, abyste se nenechali oklamat. Hodinkové investice totiž patří k těm rizikovějším. V konečném důsledku se vám však mohou i vyplatit. Každopádně radíme: mějte oči otevřené a dobře vybírejte.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video