Indická sonda Mangalján poslala první snímky Marsu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Indická sonda Mangalján poslala první snímky Marsu

Indická sonda Mangalján poslala první snímky Marsu
Jeden z prvních snímků Marsu pořízených indickou sondou Mangalján
• 
ZDROJ: @MarsOrbiter

pav

Indická sonda Mangalján začala po desetiměsíční cestě pracovat. Den po té, co sonda úspěšně úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu Marsu, začala posílat první fotky rudé planety.

Indický list Hindu napsal, že sonda „poslala asi deset fotografií povrchu rudé planety, na nichž jsou vidět některé krátery“. Podle indických činitelů citovaných deníkem mají snímky „dobrou kvalitu“. Agentura AP je označuje za „rozmazané“.

Fotoaparát byl prý prvním z přístrojů nesených indickým satelitem, který byl několik hodin po jeho vstupu na oběžnou dráhu kolem Marsu uveden do provozu.

Čtvrtí na oběžné dráze Marsu, avšak zdaleka nejlevnější

Před Indií Marsu dosáhly sondy Spojených států, Ruska a Evropské vesmírné agentury ESA. Indická mise je ceněna i kvůli mimořádně nízkým nákladům. Vyšla na 74 milionů dolarů, což je téměř desetkrát méně, než stálo vyslání sondy MAVEN, kterou vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) navedli na oběžnou dráhu kolem Marsu v pondělí.

Sonda Mangalján o hmotnosti 1350 kilogramů má nyní nejméně šest měsíců pomocí svých pěti přístrojů studovat atmosféru Marsu, jakož i jeho topografii a nerostné složení. Zejména má hledat důkazy o výskytu metanu, jehož přítomnost může naznačovat, že na nejbližším sousedovi planety Země jsou vhodné podmínky pro život.

Mangalján úspěšně dorazil na orbit Marsu

Autor: pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!