Investice Applu v Číně pokračují, chce otevřít vývojové centrum | E15.cz

Investice Applu v Číně pokračují, chce otevřít vývojové centrum

Lidé čekají v Mnichově na nákup nového iPhonu 6
Lidé čekají v Mnichově na nákup nového iPhonu 6
• 
ZDROJ: ctk/AP

mit

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Technologický gigant Apple bude investovat kapitál v Číně. Výrobce elektroniky by chtěl v zemi do konce letošního roku otevřít nové výzkumné a vývojové centrum. A to i přesto, že se v současnosti Applu v Číně příliš nedaří.

Záměr o výstavbě oznámil ředitel společnosti Tim Cook minulý týden na setkání s čínským vicepremiérem Zhangem Gaolim. Ten také vyzval ostatní americké společnosti, aby do země přesunuly výrobu svých produktů a zvýšily investice. O novém vývojovém středisku však zatím není mnoho známého. Společnost nezveřejnila ani oblast, ve které by se mělo nacházet, pouze uvedla, že v něm bude docházet k vývoji pokročilých technologií a služeb.

K investici dojde v době, kdy je pozice Applu na čínském trhu velmi nejistá. V první polovině roku musela firma v zemi kvůli neshodám s úřady ukončit služby iBooks a iTunes mores, přes které měli uživatelé ve svých mobilech přístup ke knihám a filmům.

Společnost se v Číně také potýká s propadem výnosů, které loni meziročně klesly o 26 procent. Na čínském trhu totiž musí bojovat s velkým množstvím domácích výrobců mobilních telefonů, Apple je v zemi až pátou nejprodávanější značkou. Společnost v Číně rovněž prohrála dva soudní spory ohledně mobilního telefonu iPhone. Jeden se týkal práv na používání jeho jména, druhý se zabýval některých patentů.

Apple však již dříve ukázal, že se na čínském trhu investovat nebojí. V květnu vložil miliardu dolarů do společnosti Didi Chuxing, konkurenta amerického Uberu. V současnosti má tato čínská aplikace 300 milionů uživatelů ve stovkách měst, kteří si přes ni objednají více než jedenáct milionů jízd denně.

Mnozí ekonomičtí experti však před investicemi technologických společností v Číně varují. Poukazují na chystaný kybernetický bezpečností zákon, který požaduje, aby společnosti v Číně ukládaly data a informace o uživatelích, která zde získala. To by údajně mohlo ohrozit soukromá data stovek milionů uživatelů čínského internetu.

Autor: mit

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video