Investice do komerčních realit klesly

Na 435 miliard dolarů klesly světové investice do nemovitostí v roce 2008. Oproti rekordnímu roku 2007, kdy investoři nakoupili komerční nemovitosti v celkové hodnotě 1,050 miliardy dolarů, došlo k propadu o 59 procent. Jednalo se o nejnižší objem investic od roku 2004 a zároveň došlo k významnému poklesu investic ze strany zahraničních investorů.

Podle čísel z Investičního atlasu, který vydává mezinárodní poradce v oblasti nemovitostí Cushman & Wakefield, dojde letos k dalšímu poklesu. Ten by však měl být již minimální a celkové světové investice do komerčních nemovitostí by měly dosáhnout asi 412 miliard dolarů.

#####Nejstabilnější je Latinská Amerika

Největší propad - o 73 procent - zaznamenala v roce 2008 Severní Amerika. Celkový objem investic klesl meziročně ze 437 na 116 miliard dolarů. Severní Amerika tak přišla o svoji pozici největšího světového příjemce investic do komerčních nemovitostí a spadla na třetí místo za Evropu a Asii. Velký pokles v investiční aktivitě zaznamenala i Evropa z 367 na 178 miliard dolarů (propad o 52 procent). V Asii se investice meziročně snížily z 237 na 131 miliard dolarů (pokles o 45 procent). Nejstabilnější trh měla Latinská Amerika s poklesem o pouhých 9 procent z 9,8 na 8,9 miliardy dolarů. Nejatraktivnější destinací pro investory byla Evropa, kde se uskutečnilo 41 procent všech transakcí. Následuje ji Asie s 30procentním podílem. „V České republice dosáhl v loňském roce objem investic ve třech hlavních sektorech (kancelářské budovy, maloobchod a průmysl/logistika) částky okolo 950 milionů eur. Meziroční pokles činil přibližně 60 procent,“ říká James Chapman, partner a vedoucí investičního oddělení v Cushman & Wakefield v Praze.

[file:2808:small:left]

#####Největší podíl investic přilákaly USA

Pokud se sleduje statistika podle jednotlivých zemí, největší podíl investic přilákaly Spojené státy americké. Konkrétně to bylo 25 procent. Čína loni poprvé získala druhou pozici (12 procent všech světových investic), a překonala tak Velkou Británii (9 procent). Následují Japonsko a Německo - obě země shodně se sedmi procenty. „Česká republika obsadila 30. místo ze všech zemí zahrnutých do žebříčku. Investoři u nás dokonce utratili více než na zavedených trzích, jako jsou Portugalsko, Irsko, Švýcarsko či Lucembursko. Slovensko získalo 41. pozici,“ pokračuje James Chapman. Podle vedoucího výzkumu trhu ve společnosti Cushman & Wakefield Davida Hutchingse zaznamenaly pokles investic sice všechny světové trhy, nejvyspělejší země ale utrpěly nejvíc. Rozvíjející se trhy mají dnes 22procentní podíl na světových investicích do komerčních nemovitostí, zatímco v roce 2006 byl jejich podíl pouze devět procent. Zdaleka nejzřetelnější je v tomto směru posun Číny, svůj podíl však výrazně zvedly také Rusko, Indie či Brazílie, které se v žebříčku umístily na 15., 16. a 20. pozici.

#####Úprava cen je přibližně v polovině

Vyspělé trhy jsou dnes pravděpodobně v polovině procesu korekce cen. Celosvětově platí, že země, které šly dolů jako první, se také nejdříve zotaví. Nejlépe na tom budou zřejmě Spojené státy americké a Velká Británie (koncem druhého pololetí 2009), a investoři tam už začínají vyhlížet první příležitosti. Očekává se také mírné zlepšení na straně poptávky ve Francii a pravděpodobně v Německu (koncem roku 2009), předtím zde však zřejmě dojde k dalšímu poklesu aktivity. „Ve střední Evropě očekáváme další snižování cen v průběhu letošního roku. Investoři chtějí mít jisté příjmy ze své investice. Odhady ohledně cenového oživení v roce 2009 jsou všeobecně optimistické, zvýšení investičních aktivit však očekáváme až v posledním čtvrtletí letošního roku,“ tvrdí James Chapman. Podle jeho slov lze ve střední Evropě - na rozdíl od západní Evropy - najít pouze několik příkladů transakcí, které nabízejí jisté příjmů díky dlouhodobému pronájmu nemovitosti. Změny v cenách nemovitostí probíhaly postupně směrem od západu na východ. Začaly v USA, přes Velkou Británii pokračovaly do východní Evropy a na Střední východ a momentálně probíhají na většině asijských trhů. V nedávné době zaznamenala míra výnosnosti (yield) největší nárůst na rozvíjejících se trzích, jako jsou Ukrajina, Mexiko a Rusko.

#####Posun ve výnosnosti postihl všechny segmenty