Iráčtí aktivisté na Facebooku karikují IS, část z nich musela emigrovat | E15.cz

Iráčtí aktivisté na Facebooku karikují IS, část z nich musela emigrovat

Iráčtí aktivisté na Facebooku karikují IS, část z nich musela emigrovat
Karikatura idyly nabízené IS
• 
ZDROJ: Daaafish

vaj

Skupina patnácti Iráčanů se před osmi měsíci rozhodla na Facebooku pravidelně publikovat kresby kritizující poměry v zemi, kde se narodili. Říkají si Daaafish a touto hříčkou arabských označení pro rozložení nepřítele a Islámský stát (Daeš) dávají najevo, co je jejich cílem. Na nejrozšířenější sociální sítí se k odběru jejich tvorby přihlásilo již přes 90 tisíc uživatelů.

Zaměřují se ale i na ostatní problémy země, mezi něž patří korupce či sektářské násilí. „Motivací je nám láska k vlasti. Za posledních třicet let se tu stalo mnoho špatného a pokud s tím něco neuděláme, jen tak se to nezmění,“ říká serveru MiddleEastEye jeden ze členů skupiny vystupující jako Mohamed. Podle Daaafish jsou navíc rozmach IS na části iráckého území a všudypřítomná korupce dvěma stranami jedné mince.

Ve svém „boji“ pak používají nástroje, které ovládají nejlépe: humor a kresbu. Jejich tvorbu lze částečně popsat jako protipropagandu, jelikož často reagují na idylické obrázky ze života na území Islámského státu, kterými se islamisté snaží prezentovat stále častěji.

داعش و الفساد وجهان لعدو و احد يعمل من اجل تدمير العراق و تقسيم أراضيه و هدر ثرواته و تشريد ابنائه#داعش_تنهار

Zveřejnil(a) ‎دااافشش‎ dne 7. prosinec 2015

Skupina Daaafish ale vychází ze zkušeností přátel a lidí, kteří na daném území žijí, aby přinesla o něco jiný obrázek. Kresba níže například zobrazuje ženskou policii Islámského státu, jež u ostatních žen hlídá povinné nošení černých rukavic na veřejnosti.

Provinění proti pravidlům prý trestá hryzáním odhalených prstů. Podle několika dalších svědectví, která Daaafish získal, dokonce tamní strážkyně pořádku nosí umělý chrup s mimořádně ostrými zuby, aby ještě zvýšily utrpění svých obětí.

Módní policie v podání ISMódní policie v podání ISAutor: Daaafish
Karikatura módní policie Islámského státu

Tvůrci těchto karikatur ovšem nezastírají obavy o bezpečnost. Mnoho členů Daaafish proto z Iráku emigrovalo. „Ale i v cizině máme obavy z toho, co se může stát našim blízkým, kteří v zemi zůstali,“ dodává Mohamed žijící v Evropě.

„Romantické období digitální odporu skončilo už někdy před pěti lety. Kvůli možnostem sledování a dalším technologickým překážkám se lidé působením na internetu vystavují stále většímu nebezpečí,“ dodává Miriyam Aouraghová, antropoložka z Westminsterské univerzity.

Autor: vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!