Jak si v kočárku hověly naše babičky

Nová výstava Dětství na kolečkách pobaví nejen malé holčičky. Potěší i jejich rodiče a prarodiče.

Kočárky z konce 19. století, ale i jeden ze šedesátých let století minulého si od soboty 11. září prohlížejí lidé v hlavním sále Muzea Mladoboleslavska.
„Všechny až na jeden jsme si půjčili z Regionálního muzea Mělník. Tam mají ohromnou sbírku, kromě stálé expozice i v depozitářích,“ řekla Edita Mauermannová, která spolu s kolegyní Alicí Karbanovou výstavu v Boleslavi přichystala.
Pojaly ji jako procházku parkem, při níž návštěvníci krok za krokem projdou historií kočárků. Všechny stojí na kačírku, který autorky navozily na kolečkách do expozice, aby to vypadalo jako cesty v parku.

Už před sto lety skládali

„Původně jsme chtěly mít kočárky na povrchu, po kterém skutečně jezdily. Secesní po prašných cestách, zatímco ty z padesátých let minulého století už po dlažbě,“ vzpomněla Mauermannová.
Sama kdysi v jednom z exponátů ležela. Patřil jejím rodičům. V roce 1965 ji vozili v moderní Libertě. Mauermannová ji nyní věnovala muzeu.
Mezi nejcennější vystavené předměty patří trojkolka vyrobená okolo roku 1885 zřejmě pro nějakou šlechtickou rodinu, bohatě zdobený typ princezka přibližně z roku 1910 či starý kočárek pro dvojčata.
„Je zajímavé sledovat, jak se kočárky zdokonalovaly. Na výstavě máme jeden užívaný zhruba v roce 1905 a další z první čtvrtiny 20. století, které už šly složit,“ upozornila Mauermannová. Zaujalo ji například to, že žádnému z třicítky exponátů nechybí odpružení.

Šlapací plachetnice

V expozici si návštěvníci prohlédnou také různá vozítka, v nichž rodiče tahali nebo tlačili odrostlejší děti. Ty tehdy musel nadchnout třeba vozík s vyřezaným koníkem.
Zájemci o dějiny se dočtou řadu informací na zdech hlavního sálu muzea. Mohou si prohlédnout nazvětšované dobové fotografie.
Na výstavě stojí také takzvané loutkové kočárky, tedy takové, se kterými si hrály holčičky. Třeba malý trakař z venkova či hračky z padesátých let připomínající designem auta.
Dnešní kluci by zase mohli svým předkům závidět například šlapací plachetnici ze třicátých let minulého století.
Nejmenší návštěvníci si s jednou starou tříkolkou a kočárkem pohrají. V muzeu pro ně přichystali rovněž dílny. Ideální jsou pro třeťáky a čtvrťáky základní školy.
„Holčičky si při nich vyrobí tradiční panenky, kluci vozíček, letadlo, vor či koloběžku. Samozřejmě ve velikosti tak pro plyšáka,“ řekla Alice Karbanová, která dílny vede.

Vystavují i na Stránově

Za vzpomínkou na péči o nejmenší mohou lidé z Boleslavi vyjet také na blízký hrad Stránov. První červencový den tam otevřeli stálou expozici kočárků vyrobených od druhé poloviny 19. století do konce osmdesátých let 20. století.
„Naleznou tam víc než šedesát restaurovaných dětských a loutkových kočárků, k vidění jsou dobové panenky, postýlky a pokojíčky,“ řekla sběratelka Věra Čížková. Právě její exponáty kastelán umístil do nově zrekonstruovaných a poprvé zpřístupněných prostor.
„Doufám, že se lidem podaří přenést nejen do dětství, ale také do doby dávno minulé a v dnešním uspěchaném čase se na chvilku zastaví a trochu se i zasní,“ dodala Čížková. Děti v kočárku mají na výstavu symbolicky vstup zdarma.