Jsou talentované a milují hudbu | E15.cz

Jsou talentované a milují hudbu

Každá z nich je jiná, ale jedno mají společné. Jejich věrným společníkem je hudba.

Milují hudbu, mají talent a neuvěřitelnou výdrž. Možná je mezi nimi budoucí královna popu nebo klavírní virtuoska. Marie Pawlowská, Tamara Kiššová a Martina Nguyenová patří k nejnadanějším žákům uměleckých škol v Karviné a Orlové. Cestu ke klavíru si Marie Pawlowská (na prostředním snímku) našla brzy. Stál u nich v obývacím pokoji. „Maminka hrála kdysi na klavír a mně připadalo tak nějak samozřejmé, že se na něho budu učit hrát taky,“ vzpomíná na své začátky sedmnáctiletá Pawlowská. Její kroky proto směřovaly do karvinské umělecké školy Bedřicha Smetany. „Ředitelka školy Anna Schwarzová mě naučila všechno. Skvělou techniku i výraz,“ doplňuje mladá klavíristka. Na Mezinárodní soutěži klavíristů v Brně získala třetí místo a cenné umístění si odvezla i z Prahy. Stala se jednou z pěti laureátů Mladého klavíru pražské konzervatoře. Nadaná klavíristka si hru na klávesy tak oblíbila, že se přihlásila na ostravskou konzervatoř, kde dnes navštěvuje druhý ročník. Skladby, které se jí líbí a chtěla by je umět, má vybrané na dva roky dopředu. „Jsou mezi nimi i těžké kousky a paní profesorka mi je ještě nedovolí hrát. Tak si je cvičím alespoň doma,“ říká klavíristka. Po konzervatoři chce vyrazit do Prahy na Akademii múzických umění. „Už teď tam mám vyhlédnutého profesora,“ dodává Pawlowská.

Klarinet hezky zní

Reggae a swing, to jsou podle čtrnáctileté Tamary Kiššové (na levém snímku) hudební styly, které jí sedí. Jejich melodii hraje na klarinetu. „Na klarinetu se mi líbí zvuk i to, že se na něm dá zahrát všechno. Klasika i pop,“ vysvětluje Kiššová.
Začínala na flétnu, pak vzala do rukou menší es klarinet a dnes zvládá hru na klarinet velký. „Když mi hraní půjde dobře, chci se naučit i na saxofon. Musím si ještě vypilovat správný nátisk a doladit dýchání, ať toho při hraní udýchám co nejvíce,“ přeje si Kiššová.
Ideální je podle ní cvičit na klarinet denně hodinu a půl, od loňského roku ale přidala. „Na konci ledna mě čekají talentové zkoušky na ostravskou konzervatoř. Už se na ně připravuji s profesorem umělecké školy Bedřicha Smetany Vítem Navrátilem,“ dodává Kiššová. Martina Nguyenová zpívá od malička. „Moji rodiče mají rádi hudbu a jako dítěti mi často zpívali ukolébavky, jak asijské, tak české. Proto jsem si hudbu zamilovala a život si bez ní nedovedu představit,“ říká šestnáctiletá zpěvačka. Když slaví Vietnamci nějaký svátek, Martina na oslavě není pouhým hostem. „Často jim zpívám, anebo tyhle akce i moderuji,“ upřesňuje Nguyenová. Na jedné z oslav jí doporučila známá návštěvu umělecké školy. „Říkala mi, že hezky zpívám a měla bych se zpěvu věnovat profesionálněji. Přijali mě na uměleckou školu J. R. Míši v Orlové, kde jsem měla štěstí na skvělé profesory. Květoslava Pirochtová mě za dva měsíce spolu s profesorem ostravské konzervatoře Františkem Mixou úspěšně připravila na zkoušky pro přijetí na Janáčkovu konzervatoř. Za to, že jsem úspěšně vykonala zkoušky, vděčím především jim a mé rodině,“ vysvětluje Martina.
Mladá zpěvačka sní o velkém úspěchu. „Tím největším je alespoň jednou si zazpívat v italské La Scale. Tam zpívají opravdu jen ti nejlepší,“ říká Nguyenová.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!