K pistoli a obušku fasují mikrokamery | E15.cz

K pistoli a obušku fasují mikrokamery

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kladenské policejní hlídky k 1. červenci dostanou nové vybavení. Možného pachatele si mohou vyfotit a nahrát.

Pes bez vodítka se prohání přes dětské hřiště v Sítenském údolí a jeho majitel ho zdálky laxně sleduje. V momentě, kdy spatří blížící se hlídku kladenských strážníků, připne zvíře na šňůru a pokračuje v procházce. Za ma- lou chvíli, když mu chtějí dát kvůli volně pobíhajícímu psu na hřišti pokutu, se začne rozčilovat.
„Tvrdil, že měl psa neustále přivázaného a že si na jednání strážníků bude stěžovat,“ popisuje nedávný incident Milan Krupka z Městské policie v Kladně. Jenže strážníci si venčení psa nahráli na minikameru a pak agresivnímu muži záznam ukázali. Zjihnul, omluvil se a pokutu zaplatil.

Kladenští strážníci měli diktafony jako první

Diktafon a minikameru využívají kladenští strážníci už pět let. Začátkem července se podobná technika dostane k vybraným útvarům středočeských policistů. Mezi těmi, kdo přístroje získají, jsou i policisté z oddělení hlídkové služby v Kladně.
„Máme hodně stížností na chování a jednání policistů. I když jich je oprávněných jen minimum, jejich prověřování zabere hodně času,“ říká mluvčí kladenských policistů Jana Dětská. Vedení středočeské policie si od techniky slibuje, že pomůže řešit sporné případy. „Je to pilotní projekt, který je zaměřen zejména na odstraňování korupce a zjišťování, jak jednají policisté s občany. Díky tomu poznáme, kdo byl slušný a kdo arogantní,“ říká náměstek šéfa středočeských policistů Jan Ptáček.
Původně měli policisté v Kladně začít šest přístrojů z třiceti používat ode dneška. Na to, jak to budou dělat, ale mluvčí Dětská nedokázala tři dny před jejich zařazením do výstroje odpovědět.
Než policisté začnou rozhovor nahrávat, oznámí to. Zákon jim přitom pořizování záznamů umožňuje i bez toho, aby o něm kohokoliv upozornili. „Bude to podobné, jako když lidé volají například do banky a tam slyší, že je jejich hovor monitorován. Nemáme důvod nahrávání před lidmi tajit, naopak má sloužit k tomu, aby je odradilo od nabízení úplatků nebo agresivního jednání,“ říká náměstek ředitele Jan Ptáček. Jak přístroj používat, se policisté dozvědí z rozkazu krajského ředitele. Přesný návod to ale nebude. O tom, kdy si mikrokameru pustí, budou rozhodovat sami. „Bude jen na jejich uvážení, kdy přístroj zapnou. Je možné, že některé věci nahrané budou a jiné nikoliv,“ dodává.

V archivu tři léta

„Diktafon mám zastrčený v kapsičce na prsou. Když vidím, že je lepší mít z rozhovoru záznam, zapnu ho,“ popisuje praxi kladenská strážnice Barbora Formánková
V momentě, kdy si rozhovor nahraje nebo natočí, už jej sama smazat nemůže. Naopak. „Strážník musí sepsat hlášení, proč záznam provedl, a zvuk nebo obraz k němu ve formátu mp3 přiložit. Tři roky se pak musí podle zákona archivovat, teprve pak jej mažeme,“ vysvětluje Milan Krupka z městské policie.
Diktafony a minikamery strážníci podle něj používají v momentě, kdy lidé začnou být agresivní, policistům nadávají nebo je ve městě hlášena větší akce. A jak dokáže přístroj na lidi působit? „Většina z nich se zklidní a začnou se strážníkem mluvit normálně. Tam, kde to nezafunguje, pak máme jistotu, že pokud si na nás bude někdo stěžovat, máme o jeho chování důkaz,“ doplňuje Krupka.
Pilotní projekt, který startuje nyní v červenci, má fungovat rok. Po tomto období chtějí policisté vyhodnotit, jak byl úspěšný.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video