Kdybych měl podmínky jako v hokeji, budu hrát poháry | e15.cz

Kdybych měl podmínky jako v hokeji, budu hrát poháry

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Budějovický fotbalový klub prochází změnami. Investuje do mládeže, zřídil pozici skauta. Generální manažer Jiří Kotrba chce lépe vychovávat hráče.

Za dva týdny vstoupí českobudějovické Dynamo do svého pátého jara v první lize v řadě. To nebývalo pravidlem.
Ovšem v klubu je v současné době víc momentů, které nebyly obvyklé. Od fungujícího marketingu počínaje, přes novou pozici skauta a příchody zahraničních hráčů konče. Doba se mění a mění se i klub. Jak funguje? Kam se posouvá?
„Vůbec neuvažuju o tom, že bychom na jaře sestoupili. A budu spokojený, když mi trenéři zabudují do týmu hráče do dvaceti let,“ říká generální manažer Jiří Kotrba.

V poslední době jste testovali velké množství zahraničních hráčů a hned jich zase většina zmizela. Zaregistroval jste ohlasy fanoušků, kteří si na to stěžovali?

S testy je to jednoduché. Hledáme hráče, kteří jsou zadarmo. Dokážete si sám představit, že když dostáváte něco zadarmo, nemusí to být vždy to nejlepší zboží. Je nutné hráče vytipovat a prověřit. Rád bych zvolil jinou cestu, jakou jdou třeba v Jablonci.

A jaká je?

Koupit mladého perspektivního hráče za několik milionů korun – Pekhart stál Jablonec osmnáct milionů korun. U něj je předpoklad, že bude hrát dobře českou ligu a bude dále obchodovatelný i směrem do zahraničí.

Na tyto obchody nemáte?

Jedna z cest, pokud si na přestupy sám nevyděláte prodejem, je ta jablonecká. Našel vhodného investora, který je ochoten vstupní kapitál zaplatit a později mít podíl na přestupové částce při následném prodeji. Bohužel takového jsem zatím u nás nenašel.

Je těžké přivést kvalitní hráče do Dynama?

I taková věc, že k nám nevede dálnice, rozhoduje o tom, že hráč dá přednost Mladé Boleslavi či Jablonci. Jsme pro ně atraktivní jen ve chvíli, když jim poskytneme nadstandardní podmínky, podobně jako je tomu dnes v českobudějovickém hokeji. V této chvíli nemůžeme slibovat lepší, než mají třeba v Mladé Boleslavi. Představenstvo ani akcionáři nedovolí jít cestou zadlužení. Jsme jedním z mála klubů, který výplaty platí včas. Čtvrtinu rozpočtu dáváme na mládež. To je cesta, kterou jdeme.

S mládeží má teď problém každý sport. Jak se daří vám?

Byl jsem celý život trenérem. Současný systém mládežnických soutěží je tragédie. Má dojít k reorganizaci a snad se to povede. V konkurenci ostatních sportů musí být fotbal přitažlivý a nestresující, časově nenáročný a levný.

Je v dnešní době těžké financovat průměrný ligový klub?

Ani si to nedovedete představit. Sehnat padesát milionů vedle hokeje a volejbalu je velký problém.

Na podzim jste prodali do Polska stopera Jarabicu, který přišel ze Slovenska. Kvůli podobným obchodům jste teď brali na pozici skauta Františka Cipra?

Určitě. Ale František Cipro má hlavně za úkol zintenzivnit práci v žákovské, dorostenecké a juniorské sféře. Skauting Sparty, Slavie a dneska i dalších celků se za pět let neuvěřitelně zagresivnil. Nejlepší hráči z jižních Čech dřív zůstávali v Budějovicích. Ve věku, kdy byli zralí, odcházeli do větších celků. Tenhle směr respektujeme. Až budeme mít prostředky, abychom hráli poháry, nebudou odcházet. Jenže teď přicházíme o mladé hráče, jako je Koreš ve Slavii nebo Zeman ve Spartě.

Jsou pro Dynamo reálné přestupy mladých hráčů ze zahraničí?

Platí tady princip solidarity a tréninkové kompenzace. Ta je od dvanácti do patnácti let věku deset tisíc euro za rok, od patnácti let dvacet tisíc a od dvaceti do třiadvaceti let třicet tisíc. Když vezmeme třiadvacetiletého hráče, tak nám UEFA napočítá i přes dvě stě tisíc euro, a to už ho brát nemůžeme.

Takový Wilfried přišel do Sparty jako mladý do béčka a odešel za sto milionů do Arnhemu. Tohle není cesta?

Je, ale opět jsem u vstupní investice. A ta byla v jeho případě opět mezi deseti a dvaceti miliony korun.

Takže to nedáte?

My hledáme hráče za málo. A toho si tenkrát našel Pavel Tobiáš s Romanem Rogozem. Abych řekl pravdu, Jarabica nebyl úplně zadarmo, ale domluvili jsme se s Banskou Bystricou, že dostanou nějaká procenta z dalšího přestupu, a to jsme splnili.

Takže nemůžete vzít mladého hráče ze zahraničí?

Můžeme, ale musíme se dohodnout s jeho klubem. Kdyby nám chtěl dneska evropský klub sebrat třeba Reina, který tu má smlouvu od patnácti, musí nám za něj dát právě těch dvě stě tisíc euro, a to už je dobrá částka. Je to trochu k smíchu, ale já se v uvozovkách modlím, aby sem někdo přišel a hráče nám takhle vyfoukl.

Je o českobudějovické hráče zájem?

Říká se, že jak se ukážete v Praze, tak se o vás ví. Kučera tady může vychytat patnáct nul, a pak přijede na zimní turnaj do Prahy a tam udělá dvě fatální chyby, a je vše zbytečné. Musím říct, že fronty tady na naše hráče nestojí.

Často jste mluvil o Jablonci. Je to pro vás vzor?

Není. Naši majitelé nedopustí, abych šel do dluhů, a já bych do toho ani nešel. Kolik peněz seženeme, tolik jich můžeme utratit. Někdy je těžké odhadnout na rok dopředu, kolik jich bude. Někdy se držíme zbytečně zpátky. Přesto tu mají kvalitní hráči dobré podmínky. Jestli budeme mít o polovinu peněz méně, pak musíme učinit taková opatření, se kterými budeme i tak hrát ligu. Stejně jsme to udělali v době největší ekonomické krize. Na druhou stranu, si jsem jistý, že kdybych měl podmínky, jako má u nás hokej, budu hrát poháry. To vám dám písemně. Koupit dobré hráče není problém.

Zimní změny v Dynamu

Na začátku přípravy přišel do Budějovic obránce a záložník Petr Mach z Mladé Boleslavi.
V zimě klub avizoval, že nově zřídí pozici skauta, kterou bude zastávat František Cipro.
První výsledek skautingu je příchod ruského záložníka Grigorije Chirkina. Čtyřiadvacetiletý hráč přichází z lotyšské ligy.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video