Kladno slaví, už 111 let je královským městem | E15.cz

Kladno slaví, už 111 let je královským městem

Slavnostní průvod s císařem Františkem Josefem, ostrostřelci a kulturní program na náměstí Starosty Pavla. Kladno slaví 111. výročí povýšení na královské město.

Kladno vstoupilo do 20. století jako sídelní město řady významných institucí. „Rozhodnutí císaře Františka Josefa I., který koncem června povýšil Kladno na královské horní město, potvrdilo rostoucí význam Kladna,“ řekl primátor Dan Jiránek. Zároveň podle něj ještě zvýšilo a podpořilo kredit města v regionu i v celém tehdejším mocnářství.
„Na přelomu 19. a 20. století nabývalo město vzhledem ke svému razantnímu průmyslovému rozvoji na významu. Stalo se místem důležitých institucí, sídlily tam okresní soud, okresní hejtmanství, četnické velitelství a další úřady,“ uvedl Jiránek.
Privilegium, které město od císaře obdrželo, významně přispělo i ke vzniku mnoha architektonicky hodnotných staveb. „V souvislosti s tímto rozhodnutím byl rovněž obohacen městský znak o hornické atributy,“ doplnil primátor Jiránek.

V čele půjde František Josef I.

Oslavy začnou v sobotu 20. června v půl desáté dopoledne průvodem od kina Sokol. V jeho čele půjde císař František Josef I., který ponese listinu o povýšení na královské město. Na jeho cestě směrem k náměstí Starosty Pavla ho doprovodí mažoretky, baráčníci, sokoli a zástupci dalších spolků.
„Průvod bude směřovat k radnici, kde císař vzácnou písemnost slavnostně předá do rukou vedení města,“ řekl Jiránek s tím, že návštěvníky slavností pak čeká kulturní program. Jeho součástí bude například představení Středočeského divadla připravené speciálně pro tuto příležitost. Vystoupí i hornická kapela Darkov Stonava, mužský pěvecký sbor Smetana – Slovanka Kladno a Dosenberg Gymnasium Schullorchestr.

Herci uvedou na náměstí krátkou frašku

Herecký soubor Středočeského divadla připravil k oslavě 111. výročí povýšení města Kladna na královské horní město krátkou jednoaktovou frašku. Odehrává se v roce 1898 a jejím tématem je příprava slavnostního programu. „Starosta, učitel, farář, místní herec Šíma, dívčí umělecký kroužek Soustružanka a tři havíři finišují s přípravou svého vystoupení. Při generální zkoušce spadne ze zdi kříž, což lidé považují za zlé znamení. Obviněni jsou havíři, protože prý příliš dupali během divadelního vystoupení,“ popsal začátek hry její režisér Ondřej Lážnovský. Starosta jim proto zakáže vystoupit. „Havíři okamžitě vyhlašují stávku. Jestliže nevystoupí se svým představením, nezúčastní se ani oslav výročí města. Slavnostní program je ohrožen. Z Vídně volá samotný císař. Přijede do Kladna a těší se na vystoupení havířů a prohlídku dolu Mayrau,“ doplnil Lážnovský.
Pod jeho vedením vystoupí v jedenáct hodin dopoledne a ve tři hodiny odpoledne přímo na náměstí Starosty Pavla Jan Krafka, Zdeněk Velen, Tomáš Petřík, Lukáš Homola, Veronika Pavlasová, Lenka Zbranková, Svatava Milková a další herci Středočeského divadla.

Pro děti historický kolotoč a houpačka

Celé náměstí bude laděno do dobového hávu, návštěvníci se mohou těšit na historické dopravní prostředky, ražbu mincí či zajímavý tovar a občerstvení v dobových stáncích. „Děti si zřejmě nenechají ujít historický kolotoč a houpačku. Na další atrakce pak mohou jít na parkoviště v Zádušní ulici. Tam a v zámecké zahradě bude rovněž pro děti hrát divadlo Lampion,“ řekl Dan Jiránek.

Do oslav se zapojí také školy

Součástí oslav bude i páteční program určený dětem a mladým. Dopoledne 19. června se představí v zámecké zahradě kladenské školy, v šest hodin večer na stejném místě vystoupí zpěvák Niceland.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!