Konec dotací snížil zakázky firmám ve stavebnictví | E15.cz

Konec dotací snížil zakázky firmám ve stavebnictví

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Konec dotačního programu Zelená úsporám snížil stavebním firmám počet zakázek. V budoucnu se však očekává zlepšení vzhledem k evropským normám směřujícím ke snižování energetické náročnosti budov.

Ve srovnání s loňským rokem jsme letos zaznamenali pokles zakázek o zhruba 20 procent,“ uvedl v souvislosti s koncem dotací na energetické úspory Jaroslav Venetík zastupující výrobce dřevěných oken a dveří Kulhánek. Pokles také registroval výrobce tepelných čerpadel Acond. „Bylo to ale jen dočasně, teď už se situace zlepšila,“ řekl technický poradce firmy Petr Kolář. Výrazné problémy kvůli ukončení programu Zelená úsporám zaznamenal výrobce solárních kolektorů na ohřev vody Svoboda s spol. „Zakázky nám klesly z loňských asi 200 letos na 40,“ řekl šéf firmy Karel Svoboda. Očekává však, že se situace zlepší v příštích letech, až se začnou naplňovat záměry EU snižovat energetickou náročnost budov. „Předpokládám, že řada domů bude solární kolektory potřebovat,“ podotkl.

#####Nové budovy v pasivním standardu

Loni přijatá směrnice Evropské komise počítá s tím, že do konce roku 2018 musí členské státy EU zajistit, aby všechny nové budovy užívané a vlastněné orgány veřejné správy byly budovami s téměř nulovou spotřebou energie. Od konce roku 2020 se tomuto standardu budou muset podřídit všechny nové budovy. Program Zelená úsporám byl zahájen v dubnu 2009 a byl určen na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie v obytných domech. Podpora se poskytuje formou nenárokové dotace. Ministerstvo životního prostředí příjem žádostí pozastavilo loni v říjnu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video