Konec vytáčkám, policie bere i karty | E15.cz

Konec vytáčkám, policie bere i karty

Od začátku června mohou řidiči na Liberecku zaplatit pokutu i kartou. Složenky ani úhrada penězi ale nezmizí.

Více zaplacených pokut, méně šancí k uplácení, lepší servis pro řidiče. To si slibuje policie od platebních terminálů, které začli vozit v autech dopravní policisté. Po republice jich zatím slouží dvacet. Jedním z prvních „terminálových“ měst je od června i Liberec.
„V Liberci máme jeden přístroj, který bude využívat při práci krajská dopravní policie. Policisté se s ním objeví na rychlostních silnicích celého Libereckého kraje a na silnicích první třídy,“ říká mluvčí Policie ČR Ludmila Knopová.

Ubude exekucí?

Policisté si pochvalují, že díky možnosti platit pokutu kartou bude snazší dostat z lidí peníze v okamžiku, kdy poruší předpisy. Až sedmdesát procent pokut uložených za dopravní přestupky totiž řidiči na místě nezaplatí. A později je problém z nich peníze dostat. Obstavený účet kvůli nezaplacené pokutě má každý rok více než pět desítek tisíc lidí v celé republice.
„Jako krajní možnost k získání peněz od dlužníků využíváme exekuci na účet. Buď jej zablokujeme celý nebo na dlužnou částku. V tom případě musí neplatič počítat i s exekučními náklady. Když dluží pět set korun, jsou náklady ve výši poloviny této sumy,“ vysvětluje Maik Křtěn z Celní správy, která má vymáhání dluhů na starosti.
Snížení nákladů na vymáhání pokut si slibuje od placení kartou i policie. Kolik by mohla ušetřit, však není schopna určit. „Tím, že se sníží počet pokut na místě nezaplacených, sníží se i množství těch, které je třeba vymáhat. Jakékoliv vyčíslování úspor je ale v tuto chvíli předčasné,“ přiznává Veronika Benediktová z Policejního prezidia ČR.
Placení kartami je i bičem na samotné policisty. „Používáním terminálů může předcházet situacím, kdy řidič kvůli nedostatku peněz smlouvá o výši pokuty a nabídne policistovi úplatek,“ dodává Benediktová. Při placení kartou vlastně nemá, co by policistovi nabídl.

Vylepšená služba

„Možnost platit kartou je i vylepšením servisu pro lidi, protože ne každý vozí v autě dost peněz, ale spíš má u sebe platební kartu,“ dodává Knopová.
„Možnost využít kartu je fajn, ale pochybuju, že budou řidiči víc ochotní platit pokuty na místě. Každý přece může kartu zapřít,“ myslí si o novince liberecký řidič Pavel Ostrý. Zároveň ale vidí úlevu v tom, že už nebude muset běhat na poštu se složenkou. „To se pak dá na pokutu snadno zapomenout, složenku někde zastrčím a pošlou na mě exekutora,“ říká Ostrý.

Ukáže se za půl roku

Využívání platebních terminálů v praxi budou policisté zkoušet šest měsíců. Pak se uvidí. Pokud budou terminály úspěšné, bude policie uvažovat o jejich rozšíření.
„Zatím bylo k jejich užívání proškoleno čtyřicet policistů, kteří vysvětlí manipulaci dalším kolegům,“ dodala Benediktová.
Řidiči se ale nemusí obávat toho, že si kvůli pokutám musejí pořídit kartu. Policisté budou dál vypisovat a posílat složenky a zůstane možnost zaplatit pokutu v hotovosti na místě.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!