Královna Kocumová: děti zlenivěly | E15.cz

Královna Kocumová: děti zlenivěly

Zuzana Kocumová sice s profesionální kariérou skončila, ale sportu zůstala věrná ve všech jeho sférách.

Bývalá reprezentantka v běhu na lyžích, učitelka na střední škole, komentátorka, členka zastupitelstva Města Liberec a především aktivní sportovkyně je Zuzana Kocumová.

Vzpomenete si na nejhezčí moment z lyžování?

Je jich hodně. Mezi nezapomenutelné zážitky určitě patří zisk zlaté medaile na juniorském mistrovství světa. Ale úžasná je každá vyjížďka na lyžích, když jedu sama lesem a všude je ticho. Krásně si pročistím hlavu.

Jak vidíte budoucnost českého lyžování, máme nějaké výrazné talenty?

V mužích máme celkem širokou základnu, mezi ženami to je slabší. O žádném velkém talentu nevím. Je to podle mého způsobeno špatnou koncepcí. Když se nějaký mladý závodník prosadí, hned je nucen objíždět všechny závody, což je náročné a brzy se utaví. Lyžování je dlouhodobý sport.

V lyžařské reprezentaci jste moc let nezůstala.

Nezůstala, ze zdravotních důvodů. V reprezentaci jsem byla od sedmnácti let, ale v jednadvaceti jsem musela s profesionálním závoděním skončit, protože mi lékaři zjistili genetickou vadu imunity.

Sportu jste však věrná.

Samozřejmě. V létě se věnuji běhu, plavání, in-line bruslení, cyklistice nebo lezení po horách. Přes zimu lyžuji na běžkách i sjezdovkách a jezdím na snowboardu. Jsem všestranná , ale na prvním místě zůstávají lyže a kolo.

Dnešní mládež ale příliš nesportuje, nezlenivěla?

Myslím si, že ano. Jelikož učím na střední škole, tak jsem si nemohla nevšimnout, že mládež se nechce hýbat. I sportovní oddíly mají problém sehnat děti. Výjimkou je snad fotbal, hokej nebo florbal, kde rodiče očekávají finančně zajištěnou budoucnost svých dětí.

Jak se cítíte v roli spolukomentátorky závodů?

S touto rolí jsem se celkem sžila. Baví mě to. Nejlépe se mi komentují běžkyně, s kterými jsem sama závodila a dobře je znám. Jen to přechylování jmen mi dělá trošku problémy.

Jste v městském zastupitelstvu, jde na sport dost peněz?

Určitě bych chtěla získat pro sport v Liberci více peněz. Nejde o profesionální kluby nebo platy hráčů, ale především o veřejná sportoviště a menší oddíly, aby mládež měla více možností k pohybu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!