Křižíkova elektrárna ukáže staré motory | E15.cz

Křižíkova elektrárna ukáže staré motory

Karel Kreml

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Elektrárna v Písku láká na nové exempláře. Unikátní je ale i samotná stavba.

Betonovou Girardovu turbínu má jako jediné muzeum v České republice. Ještě loni na jaře se točila v nedalekém mlýně u Sušice, kde do poslední chvíle vyráběla proud. Teď je ve staré písecké elektrárně.

Novinek tu je hned několik. „Návštěvníky potěšíme novými exponáty. Jedná se přibližně o čtyřicet prvorepublikových elektromotorů, rozpínačů a dalších elektrických součástek. Máme trochu problém s jejich umístěním, ale prostor pro ně určitě najdeme,“ přiblížil provozovatel elektrárny Marek Anděl. Jakmile všechny nové kousky projdou renovací, poputují do depozita nebo na výstavu. „Do konce listopadu přibudou nové vodní turbíny. Nebude chybět ani Francisova turbína za provozu, takže návštěvník uvidí, jak to všechno vypadá pod vodou. Vše by mělo být hotové do začátku jarní sezony,“ upřesnil Anděl.

Písecká elekrárna je fenomén. Když František Křižík 23. června 1887 v devět hodin večer poprvé před zraky píseckých občanů rozsvítil několik obloukových lamp, okamžitě si získal jejich sympatie. Rok na to, 1. září 1888, bělavé světlo ozařovalo naprostou většinu píseckých ulic. Z Písku se stalo první město v českých zemích, které se mohlo pyšnit trvalým veřejným osvětlením.

Dosavadní Podskalský mlýn změnil svou podstatu i název. Už se v něm nemlelo obilí, ale jako Elektrárna v Podskalí dodávala elektřinu celému Písku.

V provozu znovu 15 let

Před třiadvaceti lety pro zchátralý stav objekt zastavil provoz. Sedm let na to se budova dočkala rekonstrukce, včetně technického vybavení. V roce 1994 Elektrárna královského města Písku, známá také jako Křižíkova elektrárna či Městská elektrárna, šla opět do provozu.

„Když naši elektrárnu kdokoliv přijde navštívit, zhlédne stálou expozici historie osvětlení. Hned na začátku uvidí osvětlení od pravěku přes starověk a dostane se až na konec desátého století. Stačí popojít kousek dál a uvidí, jak se svítilo ve století dvacátém a vedle už pozná dobu, kdy se začal používat stejnosměrný a střídavý proud,“ popsal Anděl.

Jedná se o nejstarší veřejnou vodní elektrárnu v Čechách. „Do dneška funguje v původním stavu, až na pár detailů. Nevyrábí stejnosměrný, ale střídavý proud,“ upřesnil.

Důležitou atrakcí je také lokomobila, která je jednou z nejzachovalejších v republice.

Autor: Karel Kreml

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video