80 let od předčasné smrti skladatelky Vítězslavy Kaprálové | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

80 let od předčasné smrti skladatelky Vítězslavy Kaprálové

80 let od předčasné smrti skladatelky Vítězslavy Kaprálové
Vítězslava Kaprálová
• 
ZDROJ: wikipedie

Petr Mach

První skladbu napsala v devíti letech, do pětadvaceti jich složila na pětačtyřicet. Patří mezi nejhranější české skladatelky a nejvýznamnější představitele české hudební moderny. Od předčasné smrti Vítězslavy Kaprálové uplyne 16. června 80 let.

Kaprálová se narodila 24. ledna 1915 v Brně do čistě hudební rodiny. Maminka byla učitelkou zpěvu, otec profesorem hudby a ředitelem hudební školy. Kaprálová měla k hudbě blízko, hrát jí ale nestačilo. Chtěla se stát skladatelkou a dirigentkou.

Tehdy to znamenalo bořit hranice. Brněnskou konzervatoř absolvovala vlastním klavírním koncertem a byla první ženou, která se tam postavila za dirigentský pult. Kromě hudby se věnovala také poezii, některé orchestrální skladby komponovala na vlastní texty.

Ve studiu skladby a dirigování pokračovala na pražské konzervatoři. Pražskou školu absolvovala svým možná nejznámějším dílem, Vojenskou symfonietou, op. 11. Toto dílo pro velký orchestr poté sama předvedla s Českou filharmonií a v roce 1938 předvedla i v Londýně s BBC Orchestra.

RECENZE: Cermaque, rozhněvaný muž v Kristových letech

Koncert přenášel rozhlas i za moře do Spojených států. Po kladných domácích recenzích se jí stejného ohlasů dostalo i od zahraničních kritiků. To již studovala na hudební škole v Paříži, kde se jí mentorem a přítelem stal jiný světově proslulý skladatel Bohuslav Martinů.

V Paříži Kaprálová zúročila svou pracovitost i posedlost hudbou. Během tří let zde složila bezmála stejný počet skladeb jako za pět let v Brně a dva roky v Praze.

Nad touto erupcí kreativity se ovšem začal snášet stín politických událostí – v roce 1939 začala okupace Československa, následující rok vtrhli nacisté do Francie. Z důvodu úspory nákladů se přestěhovává do domácnosti, ve které poznává svého budoucího muže, syna Alfonse Muchy Jiřího.

Teď jsem mnohem otevřenější, říká zpěvačka Monika Načeva

Svatba se koná na jaře roku 1940. V manželském životě však vydrží pouhé dva měsíce. Počátkem května vážně onemocní a již 16. června na útěku před postupujícími Němci v jihofrancouzském Montpellieru v pětadvaceti letech umírá. Oficiální diagnóza zní miliární tuberkulóza.

Pohřbu se zúčastnili jen tři lidé – Jiří, který jejich krátkému vztahu později věnoval knihu Podivné lásky, sestřenice Věra a strýc Bohumil. Později byly ostatky převezeny a nyní se hrob této výjimečné umělkyně nachází na Ústředním hřbitově v Brně.

Autor: Petr Mach
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!