RECENZE: Film Naděje je nezvykle upřímná romance | E15.cz

RECENZE: Film Naděje je nezvykle upřímná romance

Iva Přivřelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Z dramat, v nichž jedna z hlavních postav čelí rakovině, se stal už vlastní subžánr. Čas od času se ovšem objeví film, který i tuto zápletku dokáže zpracovat jinak, bez přílišné sentimentality, autenticky – a zapůsobit. Jeden takový hrají česká kina pod názvem Naděje.

Naděje zároveň patří do skupiny autoterapeutických děl, s jejichž pomocí se autoři vyrovnávají s vlastními traumaty. Právě to je klíčem k úspěchu filmu. Norská režisérka Maria Sødahlová si sama prožila podobný týden během vánočních svátků, kdy čekala na potvrzení diagnózy smrti. Pocity ženy v této situaci tedy dobře zná a její snímek zaujme otevřeností, s níž ukazuje emoce člověka na hraně smrti, které zdaleka nejsou jen ctnostné.

Úvodní upozornění, že autorka filmu nemoc přežila a že nám své zážitky vypráví tak, „jak si je pamatuje“, udává způsob, jak drama vnímat. Divák ví, že uvidí osobní film a také, že se nemusí bát o osud hlavní hrdinky.

Z rakovinového dojáku se stává romance o lásce pod tlakem, která se soustředí i na to, jak nemoc ovlivňuje život rozvětvené rodiny hlavní hrdinky, divadelní režisérky Anji, a především její dlouholetý a už poněkud unavený milostný vztah.

Workoholického partnera, kterým je pro Sødahlovou v reálném životě známý norský režisér Hans Petter Moland, si tu zahrál Molandův oblíbený herec Stellan Skarsgård.

Jeho trpělivý, vyčkávající, v pozadí trpící muž je dobrým protipólem energické Andrey Bræin Hovigové, která si v roli Anji mohla užít škálu bublajících emocí ovlivněných také medikací. Fakt, že se od ní herečka typově liší, pomohl režisérce v úkolu zpracovat intimní vzpomínku jako hrané drama.

Rozdíly mezi skutečností a filmem ale nejsou tak podstatné. Inspirace realitou je tu nejdůležitější jako základ nezvykle upřímného díla s komplexními postavami a vztahy, natočeného s pečlivostí v realistickém stylu, který na sebe neupozorňuje.

Snímek zblízka a napřímo pozoruje své dva protagonisty, spoustu informací vyjadřuje jen pomocí gest a pohledů a emoce dál neždíme. Jeho nálada podpořená i tlumenými zimními barvami je tiše melancholická, titulní naděje ovšem nikdy nezmizí.

Naděje (drama, Norsko, Švédsko, 126 minut)

Režie a scénář: Maria Sødahlová

Hrají: Andrea Bræin Hovigová, Stellan Skarsgård, Elli Rhiannon Müller Osbourneová, Alexander Mørk Eidem

Hodnocení: 70 %

Autorka je spolupracovnicí redakce

 

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video