Světové fotografie v Karolinu letos bez krve | E15.cz

Světové fotografie v Karolinu letos bez krve

Irský fotograf Andrew McConnell vyhrál první cenu v kategorii umění a zábava s fotografií konžské violoncellistky Joséphine.
Irský fotograf Andrew McConnell vyhrál první cenu v kategorii umění a zábava s fotografií konžské violoncellistky Joséphine.
• 
ZDROJ: world press photo

Anna Vacková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak vybrat z více než 108 tisíc fotografií tu vítěznou? S tímto problémem se každoročně potýká porota mezinárodní fotografické soutěže World Press Photo. Téměř šest tisíc fotografů bojovalo o dvouvteřinovou pozornost poroty. Právě dvě až tři vteřiny je čas, který porotci věnují každé zaslané fotografii. Ty, které zaujmou, postupují do dalšího kola, kde se porota soustředí na příběh dané fotografie.

K emočně nejsilnějším příběhům letošního ročníku patří příběh vítězné fotografie Jodi Bieberové. Ta byla nejprve otištěna v časopisu Time a vzbudila vlnu zájmu o osud znetvořené dívky Aishi. Její portrét není drastickou fotografií, zobrazuje zohavenou dívku a metaforicky upozorňuje na problém islámských práv.

Fotografie tohoto typu chtějí organizátoři soutěže prosazovat: méně krve a smrti a více estetických hodnot.
Toto očekávání naplnil i irský fotograf Andrew McConnell, který vyhrál první cenu v kategorii umění a zábava s fotografií konžské violoncellistky Joséphine.

Členka jediného symfonického orchestru ve střední Africe trénuje skladbu na dvoře, zatímco za plotem vládne normální život ve městě Kinshasa. McConnell zároveň získal cenu Prahy a na výstavě představuje rozšířenou sérii svých fotografií. V kontrastu s tímto jemným aspektem je divák vystaven krutému násilí, jako například uříznuté hlavě Mexičana od Fernanda Brita nebo veřejným africkým jatkám Marca Di Laura.

Kurátoři zachovávají několik let stále stejný styl výstavy, divák se občas dočká změny přemístěním kategorie na jiné místo. Tento koncept je částečně kompenzován krutostí fotografií, návštěvníci zkrátka nemají čas zkoumat provedení expozice.

World Press Photo Karolinum

Výstava trvá do 9. října
Hodnocení: 60 %

Autor: Anna Vacková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video