Vstupní brána do Česka pro VIP hosty prošla kompletní rekonstrukcí. Terminál 3 se pyšní novou pavučinou
Odlétají odtud a přilétají sem bizjety ve službách aerotaxi, charterové lety české hokejové reprezentace, tryskáče nejbohatších Čechů i nejvýznamnějších státníků. Na cestě do Prahy tady přistával americký prezident Barack Obama nebo třeba papež Jan Pavel II. Terminálu 3 prošel kompletní redesignem, o který se postaral ateliér ra15.
Terminál 3, dříve pojmenovaný jako Jih 2, otevřený v roce 1997 především pro soukromé, vládní a VIP lety, po mnohaletém provozu viditelně zastaral a žádal si výraznou rekonstrukci. Její projekt vznikl v roce 2020, dokončen byl loni za 310 milionů korun.
„Letiště Praha chtělo terminál nejen modernizovat z hlediska provozu, ale také pozvednout jeho architektonickou úroveň – v souladu s tím, že jde o vstupní bránu pro nejvýznamnější hosty České republiky. To, že budova vznikala v době, kdy byly jiné nároky na letištní infrastrukturu, se časem začalo projevovat jak po technické, tak po reprezentativní stránce,“ vysvětluje mluvčí letiště Denisa Hetjmánková.
Terminál 3 nabízí VIP klientele luxusní a diskrétní služby, například individuální odbavení nebo přímý přístup k letadlům. V souladu s tímto účelem postupovali architekti při rekonstrukci. V přízemí odletové haly vytvořili VIP kóje včetně salonku a zvětšili odbavovací prostory pro cestující. Vstup na letištní plochu uvozuje nové zastřešení, které se táhne po celé délce budovy. Venkovní ocelovou markýzu architekti navrhli s cílem, aby vytvořila novou vizuální identitu terminálu.
Terminál 3 v novém designu
„Ideou navrženého zastřešení je povýšit význam Terminálu 3 a vytvořit ikonu ve vazbě na letištní plochu. Původní řešení objektu terminálu, které je poplatné době svého vzniku, jsme neparafrázovali, ale zvolili jsme soudobý přístup, který je záměrně v přímém kontrastu ke zbytku budovy,“ popisuje okolnosti projektu hlavní architekt David Hřebačka z ateliéru ra15.
Markýza, jež připomíná pavučinu, stojí na sedmi sloupech tvarovaných do komolého jehlanu. „Tento expresivní výraz se odráží rovněž v řešení nových schodišť a ramp a z dálky jej můžete jednoznačně identifikovat,“ popisuje Hřebačka. Konstrukci ramp a schodišť nechali architekti opláštit hliníkovým obkladem s broušeným povrchem. A protože jsou jednotlivé plochy různě skloněné, vznikají díky tomu specifické odrazy světla, které umocňují dojem výjimečnosti – právě tak má podle architektů Terminál 3 působit.
Letiště Václava Havla a snaha o reprezentativnost
Ateliér vsadil na materiály, jako je ocel, z níž nechal postavit markýzu či lamelový podhled, nebo na zmíněný hliník, který využil také na oknech, dveřích či na skleněných příčkách. V interiéru dominuje sloupům, dveřím nebo obkladům vnitřních stěn sklo, sedací nábytek pokrývá kůže. Významnou roli sehrává i keramika, a to na podlaze, v obkladech vnitřních stěn či fasád. Materiálem pro barový pult se stal umělý kámen corian.
Mluvčí letiště Hejtmánková vyzdvihuje nový design interiérů a přístupových prostor pro cestující a doplňuje, že rekonstrukce zajistila také lepší akustiku prostoru. „Hlavním cílem bylo nejen zlepšit komfort a bezpečnost, ale také vylepšit celkový dojem z terminálu, který měl působit reprezentativněji pro významné státní návštěvy,“ dodává Hejtmánková.
VIDEO: Do letadla až dva litry tekutin? Novinka by mohla platit už od července, říká Martin Kučera z Letiště Praha v pořadu FLOW
