Letní sezóna vloupání: Jak zabezpečit byt, když jste na dovolené?
V měsících letních dovolených stoupá počet vloupání do bytů a rodinných domů. Podle nedávného průzkumu si Češi se zabezpečením svých domovů hlavu příliš nelámou, komplexnější systém s kamerami a alarmy využívají jen přibližně tři procenta domácností. Používání bezpečnostních prvků, jako jsou bezpečnostní vložky do zámků nebo bezpečnostní dveře přitom zohledňují i pojišťovny při vyplácení škod vzniklých vloupáním. V neposlední řadě může kvalitní zabezpečení zvýšit hodnotu nemovitosti.
Vloupání do bytu či domu s následnou krádeží je nepříjemnou situací, která obyvatele nemovitosti nezasáhne pouze majetkově, ale obvykle také psychicky – narušení bezpečného prostoru domova bývá i dle odborníků značně stresující. Dle statistik kriminality Policie České republiky se za rok 2024 odehrálo 4 237 vloupání do bytů, rodinných domů a víkendových chat. Oproti roku 2023 to znamená mírný pokles asi o 14 procent, přesto by toto číslo mohlo teoreticky být podstatně nižší.
Zhruba 78 procent českých domácností je totiž zabezpečeno jen základními mechanickými prvky v podobě standardních bezpečnostních zámků na dveřích a zavíráním oken. Ukázal to průzkum z letošního března provedený agenturou Instant Research pro společnost Netatmo.
Výsledky průzkumu ukazují, že jen asi tři procenta českých domácností disponují komplexnějším systémem ochrany využívajícím kamer nebo alarmů. I ochota investovat do komplexního zabezpečení bytu nebo domu vyšší částku je dle průzkumu mezi českými domácnostmi nízká – třetina dotázaných by do kamery investovala částku pouze 3 tisíce až 7 tisíc korun. Necelá pětina respondentů se místo zabezpečení spoléhá na všímavost sousedů nebo obyčejné štěstí. Asi 6 z 10 lidí se domnívá, že zabezpečení jejich domova odpovídá běžnému standardu, zároveň však uznávají, že v něm existují slabá místa.
Jak zabezpečit nemovitost? Hlavní jsou dveře, pomohou i moderní technologie
Zabezpečení rodinných domů se vyplatí řešit co nejkomplexněji, u bytů v panelových domech je situace jednodušší. Většinou jsou jedinou vstupní branou do bytu dveře. Na těch se tudíž nevyplatí šetřit, i když není nutné sahat hned po nejdražším řešení. Do panelového bytu se nejlépe hodí bezpečnostní dveře třídy 3 nebo 4. Nižší třídy, tedy 1 a 2, lze překonat i bez odborných znalostí zámků a za použití jednoduchého nářadí. Naopak nejvyšší třída 5 se využívá pro armádní účely nebo pro dveře do bankovních trezorů a tyto dveře jsou tak prakticky nepřekonatelné, investice do nich je však mnohonásobně vyšší než do tříd 3 a 4.
Standardně bývá uvnitř bezpečnostních dveří zabudována zpevněná výztuž odolná proti vyražení či prokopnutí. Bezpečnostní dveře mnohdy bývají také protipožární a protihlukové. Pořídit lze i dveře s elektronickým systémem, který vám umožní je otevřít mobilem, kartou, čipem, chytrým klíčem, ale také čtečkou, která funguje na principu rozeznání otisků prstů. Zajímavou možností je pak takzvaný Door Control System s dotykovou klávesnicí, který umožňuje nastavit vždy trochu jiný kód pro otevření dveří, což lupičům ztíží jeho rozklíčování.
Nechcete-li nebo nemůžete-li investovat do bezpečnostních dveří, nabízí se alternativa pořízení alespoň bezpečnostní vložky do zámku. Zámek díky ní nebude možné jednoduše odvrtat, otevřít planžetou nebo úderovým klíčem. Pro dům se vyplatí sáhnout po bezpečnostní vložce třídy 4, pro byt postačí vložka třídy 3. Máte-li byt ve spodnějších patrech, nezapomeňte ani na zabezpečení oken a případně balkonových prosklených dveří. Rozbití skla zabrání bezpečnostní fólie, otevření znesnadníte uzamykatelnou klikou nebo samostatných přídavným zámkem.
Díky dostupnosti moderních technologií lze využít i nejrůznější chytré detektory a bezpečnostní kamery. Jednoduchou interiérovou kameru na Wi-Fi s detekcí pohybu a ovládáním přes mobilní aplikaci je možné pořídit už za pár tisícikorun. Dražší a komplexnější bezpečnostní systém pak obvykle obsahuje několik základních bezpečnostních zařízení: kouřový alarm, venkovní kameru, interiérový detektor pohybu nebo spínač, který hlídá, jestli během vaší nepřítomnosti někdo neotevřel okna či dveře.
Zabezpečení bytu či domu zohledňují i pojišťovny
Způsob, jakým je nemovitost zabezpečena, může mít zásadní vliv na limity pojistného plnění. Pojišťovny si mohou například klást požadavky na mechanické zabezpečení, které musí splňovat určité bezpečnostní třídy, aby klient dosáhl na určitý limit pojistného plnění. Lepší zabezpečení tak v případě krádeže může zvýšit pojišťovnou vyplacenou kompenzaci za odcizený majetek.
„Podívejte se proto raději přímo do pojistných podmínek, jaké parametry musí splňovat zámky ve dveřích, dveře, vrata či okna, aby pojišťovna plnila maximální pojistnou částku, kterou máte ve smlouvě sjednanou,“ upozorňuje Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz. „Budete-li mít vybavení bytu pojištěno například na 500 tisíc korun, ale budete mít jen obyčejný zámek s cylindrickou vložkou, může pojišťovna plnit pouze do určitého limitu, například do 50 tisíc korun. Přitom by na to, aby pojišťovna plnila maximální škodu, mohlo stačit vyměnit stávající zámek za bezpečnostní,“ dodává Michal Hrbatý.
Některé pojišťovny také rozlišují, zda musí určený stupeň zabezpečení automaticky splňovat všechny zámky, dveře a vrata na vstupu do nemovitosti, anebo stačí, aby daný stupeň zabezpečení splňoval pouze vstupní otvor, přes který se zloděj do domu dostal. Může totiž nastat problém v tom, že ačkoliv na vstupních dveřích máte dostatečné zajištění, zloděj se přes tyto dveře přesto vloupal. Nicméně pokud jiné dveře, třeba do zahrady, mají jen cylindrickou vložku – zatímco pojišťovna vyžaduje výhradně bezpečnostní na všech dveřích – může ke krácení plnění dojít.
„Investice do bezpečnostních prvků může být pozitivním krokem ke zvýšení atraktivity a finanční hodnoty nemovitosti. V některých případech se může zabezpečením hodnota bytu či domu zvýšit o několik procent, zejména pokud se nemovitost nachází v oblasti s vyšší kriminalitou nebo pokud cílová skupina kupujících klade důraz právě na bezpečnost,“ doplňuje Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz.
VIDEO: Na každý byt v Praze je 108 zájemců. Žít v nájmu už není ostudou, říká šéf Bezrealitky Meyer v pořadu FLOW
