Kulturistiku dal Opavě Jiří Týn | E15.cz

Kulturistiku dal Opavě Jiří Týn

Díky Jiřímu Týnovi má kulturistika v Opavě bezmála čtyřicetiletou tradici.

Snad jedinou slabost, kterou je možné najít u nestora opavské kulturistiky Jiřího Týna, je čokoláda. Více jich pětašedesátiletý vyznavač zdraví a síly nemá. „K činkám jsem se dostal na vojně a vzalo mě to. Tehdy jsem ještě samozřejmě nevěděl, jak správně a systematicky cvičit,“ říká Týn, průkopník silových sportů v Opavě. Zlomový byl ale až článek v časopise. „Ten mě nakopl. Sbíral jsem informace a zkušenosti a v roce 1972 jsem založil první oddíl kulturistiky,“ vzpomíná Týn. Lehké to ale vůbec neměl. „Tehdejší funkcionáři si mysleli, že jde o pánský striptýz, a hlavně jim vadilo, že je to ze západu. Nakonec jsem ale našel místo pod záštitou TJ Slavia Minerva,“ popisuje Týn. Brzo se jeho píle zúročila a oddíl nabral třicet členů. Dorostence dokázal Jiří Týn přivést až na mistrovství republiky a sám sbíral úspěchy v mnoha soutěžích. Všechno bez umělých podpůrných prostředků. „Tehdy jsem spořádal dvě kila tvarohu denně, abych měl bílkoviny, pil jsem hodně mléka a podobně. Podpůrné prostředky jsou někdy dobré, ale myslím, že kvůli nim kulturistika upadá, není to prostě přirozené,“ míní Týn.
Cvičení pro něj není jenom zkrášlovací proces. „Je to radost, která dokáže člověka zušlechtit po všech stránkách. Není tak důležité, jak vypadáme v zrcadle. Je to, jako by měl pod moderní karosérií bublat motor z trabantu,“ přirovnává Týn.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.