Labská stezka je opomíjenou příležitostí | E15.cz

Labská stezka je opomíjenou příležitostí

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
S turistikou je to v Pardubickém kraji špatné. Přitom se promarňuje příležitost jak sem přilákat tisíce zahraničních cyklistů.

Česko-německý projekt Labské stezky, po které se cyklista dostane podél Labe od jeho pramene až po ústí v Hamburku, je jednou z promarněných příležitostí, jak v Pardubickém kraji oživit zkomírající cestovní ruch.
„Pro Pardubický kraj není Labská stezka prioritou. Spolupráce s vedením kraje se nám nedaří,“ řekl minulý týden na konferenci o cestovním ruchu Ondřej Fábera, který má v Nadaci Partnerství na starost koordinaci české části Labské stezky.
„Byli jsme osloveni teprve nedávno. Nevíme, z čeho bychom měli stavbu Labské stezky financovat,“ hájil kraj radní pro cestovní ruch Miroslav Stejskal.
Jenže Nadace Partnerství už vyzývá kraj ke spolupráci několik let. „Zkoušeli jsme jednat už s minulým vedením Pardubického kraje. Je škoda, že se nám to nedaří. V Německu už Labská stezka existuje a podnikatelské aktivity, které jsou na ní navázané, vydělávají miliardy eur,“ řekl Fábera.
Labská stezka v České republice už teoreticky existuje. Od Hřenska k prameni Labe měří asi tři sta osmdesát kilometrů a navazuje na ni dvaapadesátikilometrová odbočka do Prahy. Podle Fábery na ní ale nejsou služby na dostatečné úrovni a na některých úsecích je problematická kvalita cest, po kterých jsou cyklisté vedeni. V budoucnu by měla sloužit nejen lidem na kolech, ale i pěším turistům, bruslařům a vozíčkářům. Devadesát procent zahraničních turistů, kteří Labskou stezku v Česku využijí, dojede jen do Prahy. Vyplývá to ze statistik pořízených Nadací Partnerství.
Velmi dobrou zkušenost se stezkami pro cykloturistiku mají obce z Orlickoústecka, kde se síť cyklostezek postupně buduje už několik let. „Chce to čas, ale už vidíme výsledky. Kolem cyklistických tras vznikají penziony a restaurace, které poskytují servis především tuzemským cykloturistům,“ řekla koordinátorka projektu cyklostezek na Orlickoústecku Renáta Šedová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video