Letoun Solar Impulse zdolal další část trasy přeletu planety | E15.cz

Letoun Solar Impulse zdolal další část trasy přeletu planety

letadlo na solární pohon SI2 týmu Solar Impuls, které se pokusí obletět planetu
letadlo na solární pohon SI2 týmu Solar Impuls, které se pokusí obletět planetu
• 
ZDROJ: Solar Impulse | Rezo.ch

ČTK

Švýcarský letoun na solární pohon Solar Impulse 2 absolvoval v sobotu ve Spojených státech další etapu své propagační cesty kolem světa. Po 17 hodinách letu urazil trasu z Oklahomy do Daytonu v Ohiu dlouhou zhruba 1200 kilometrů. Běžným dopravním letadlům trvá let na této trase obvykle necelé čtyři hodiny i s jednou zastávkou.

:etoun brzy ráno místního času (před polednem SELČ) odstartoval z Tulsy v Oklahomě, kde čekal celý týden, až bude mít podmínky k letu. Do Tulsy dorazil 13. května po 1600 kilometrů dlouhém letu z Arizony. Stroj nyní pilotoval André Borschberg. Ten se během jednotlivých etap v kokpitu střídá se svým švýcarským krajanem Bertrandem Picardem.

Solar Impulse 2 zahájil svou cestu kolem světa loni v březnu v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech a nyní už má za sebou i nejobtížnější část cesty, jíž byl přelet Pacifiku. Před přeletem Atlantiku do Evropy nebo severní Afriky by mělo letadlo zastavit ještě v New Yorku, uvádí se na webové stránce organizátorů letu.

Cílem projektu je propagace solární energie, která je jediným zdrojem pohonu letounu. Na svém povrchu má 17.248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Rozpětí křídel je 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Solární stroj ale váží jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.