Liberecké letiště se neprodá. Kvůli politickému nátlaku

Liberecký podnikatel Petr Turek odstoupil od svého záměru koupit letiště v Liberci. Zdůvodnil to politickým nátlakem a útoky, které na něj "v rámci předvolební kampaně vedly některé strany a jednotlivci".

Někdejší majitel velké stavební společnosti Integra Liberec, Petr Turek, uvedl, že považuje celou situaci za nešťastnou a že natolik zasáhla do jeho osobního života, takže nabídku k odkoupení letiště bere zpátky.
„Můj zájem o koupi letiště vyvolal negativní ohlas části veřejnosti, a to zejména i díky negativním komentářům některých médií, které případné odkoupení prezentovali jako možnou újmu Liberce a Libereckého kraje a současně se má nabídka stala předmětem politické kampaně některých politických subjektů a nepodložených spekulací různých osob,“ zdůvodnil svůj krok Turek.
Jeho rozhodnutí současně komentoval primátor Liberce Jiří Kittner, který kvůli tomu, že se letiště nebude prodávat, kritizuje liberecké zastupitele.
„Investorovi došla trpělivost. Chtěl udělat něco dobrého a byl zastrašen. Gratuluji mým kolegům v zastupitelstvu, dostali nás svým chováním a jednáním na Sibiř,“ reagoval Kittner.
Městu podle něj kvůli tomu vzniknou velké problémy. S prodejem letiště se už totiž počítalo ve schváleném rozpočtu města na letošní rok, takže Liberci teď vznikla „díra“ velká 140 milionů korun. „Je to velký problém. Z programu posledního jednání zastupitelstva jsme už museli stáhnout například rozpočtová opatření, protože je zřejmé, že by je nebylo z čeho uhradit,“ tvrdí primátor.
Apeluje dokonce na Liberečany, aby si prý uvědomili, co někteří místní komunální politici udělali. „Nejenže jak na divokém východě vyhrožovali a tlačili na podnikatele a investory prostě jen proto, že je oni označili za špatné, ale také městu svým sobeckým jednáním a snahou být vidět za každou cenu způsobili vážné problémy,“ dodal Kittner.
O podnikateli Turkovi, jehož jméno ještě na konci loňského roku tajil před veřejností, prohlásil, že pro něj to nebyla žádná výhodná obchodní příležitost, ale srdcová věc. „Jako pilot a milovník létání chtěl do libereckého letiště investovat.“ Proti prodeji letiště se nestavěli pouze „zastupitelé a média“, jak uvedli Turek s Kittnerem, ale také instituce jako je Liberecký kraj.
Jeho představitelům se nelíbilo hlavně to, že by se mělo letiště dostat do rukou soukromníka. Zaznělo to na schůzce, na které se sešli hejtman Stanislav Eichler a primátor Jiří Kittner. „Takovému scénáři chceme zabránit. Chtěli bychom proto letiště koupit. Půjde o naši investici do budoucnosti. Až pomine ekonomická krize, začneme letiště rozvíjet,“ řekl o půředstavě Libereckého kraje náměstek hejtmana Martin Sepp.
Kraj se ale neshodl s Kittnerem na ceně. Sedmdesát milionů, které město původně chtělo za pozemek o rozloze 690 metrů čtverečních, je pro Liberecký kraj příliš. „Jsme ochotní dát polovinu této částky,“ poznamenal tehdy Sepp.
Jeden megalomanský plán na obnovu a modernizaci letiště už Liberec zveřejnil v roce 2005. Za libereckými radními přišla s projektem přestavby letiště společnost Exonex Group se sídlem na Kajmanských ostrovech. Firma chtěla v Liberci investovat asi půl miliardy korun. Za to by postavila zpevněnou přistávací dráhu a kompletní zázemí. Nakonec ale zmizela. A bublina splaskla.